Samsun Haberim | Samsun Haber

Zayıflamak isteyenler dikkat! Murat Yemiş doğru bilinen yanlışları anlattı

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Nur Ok Gürcü'nün hazırlayıp sunduğu 'Sağlıcakla' programının konuğu Diyetisyen Murat Yemiş oldu. Yemiş, diyetten doğum sonrası kilolara, sağlıklı besinlerden yağ yakma yöntemlerinin doğruluğuna kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Zayıflamak isteyenler dikkat! Murat Yemiş doğru bilinen yanlışları anlattı
198 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Nur Ok Gürcü'nün hazırlayıp sunduğu 'Sağlıcakla' programına konuk olan Diyetisyen Murat Yemiş, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de her üç kişiden ikisinin diyabet riski taşıdığına dikkat çekti. Yemiş, "Türkiye'de yaşayanların yüzde 66'sı diyabet riski taşıyor. Bu az bir oran değil. Böyle devam ederse, 2020'li yıllarda herkes diyabet öncesi risk altında olacak. Sağlıksız beslenme ve genetiği değiştirilmiş organizmalar bu duruma sebep oldu." dedi.

HER TARİF HER BEDENE İYİ GELMEZ

Yemiş, "İnsanların kullandığı ilaçların, etken madde ve kullanılan dozlar aynı olmasına rağmen, her bedende farklı etkiler göstermesi söz konusudur. Aynı ilaç, farklı kişilerde farklı yan etkiler gösterebilir. Çünkü, herkesin boyutları farklı, genetik yatkınlıkları farklıdır. Siz bir besini masum görürsünüz, ama o besin masum değildir. Bu besinle bilgi almanız gerekir. Bu bilgiyi de uzmanlardan edinebilirsiniz." diye konuştu.

HAMİLELERDE DOĞUM SONRASI KİLO SORUNU

Murat Yemiş, hamilelerin doğum sonrası kilo sorunlarına değinerek, "Burada iki faktör var. Normal doğumun etkisiyle, sezaryen doğumun etkisi birbirinden farklı. Doğal doğum sürecini genelde, uzmanlar önerir. Önermesinin sebebi, doğal doğum sonrası vücut zaten doğal işlevine devam edecek. Sezaryen doğumda ise kiloların gitmesi daha zor. Doğal doğumda emzirme sürecinde kiloların gitmesi çok daha kolay olacak. Hamilelik dönemindeki trimester dönemlerinde, alınması gereken kilolar uzmanlar tarafından hesaplanıyor. Bu durumda moral bozacak hiç bir şey yok." dedi.

ET İLE BİRLİKTE ÇAY TÜKETMEYİN

Et ile birlikte çayın tüketilmemesi gerektiğini belirten Yemiş, "Demir içeriği çok yüksek bir besinle birlikte ya da et ile birlikte çay içilmemesi gerekir. Demir ilacı veya d vitamini kullananlar için özellikle, bu kullanılan takviyelerle ilgili emilim zorlaştığı için önermiyoruz. " diye konuştu.

BİTKİSEL ÇAYLAR ZAYIFLATIYOR MU?

Murat Yemiş, "Bitkisel çayların kişileri zayıflatması durumu tamamen hurafe. O kişi bu duruma inandığı için evet vücutta bir takım değişiklikler olabilir ama bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey yok." dedi.

YAĞ YAKAN BESİNLER VAR MI?

Yağ yakan besinlerin olmadığını belirten Yemiş, "Vücuttaki yağı sindiren enzimlerdir. Enzimlerin aktivitesini dışarıdan alınan besinler tabiiki etkiler. Ama bu besinler minarel bazlı etkilerdir. Suya limon sıkmak da yağ yakımını etkilemez. Düzenli beslenmek gerekiyor. Ben kilo verme istiyorsam, yüzde 70'i beslenmeden geçer, yüzde 30'u spordan geçer. Bunların tamamını ise, uyku düzeni kapsar." diye konuştu.

SİGARA BIRAKMAK KİLO ALDIRIR MI?

Murat Yemiş, "Bağımlılıkların en büyük düşmanı beyin. İştah yönetilebilir bir şey. Sigara içmek ise iştahı baskılıyor. Sigara bırakıldığında, bu baskılama ortadan kaldığı için kişi yemeye yöneliyor. Ama bu durumun üstesinden gelmek mümkün. Düzen, bu durumu da ortadan kaldıracaktır." şeklinde konuştu.

TERLEMEK ZAYIFLATMAZ

Terlemek zayıflatmaz diyen Yemiş, "Terlemek, vücut sıcaklığını korumak için doğal bir mekanizma aslında. hareket edince, vücut sıcaklığı artar ve gözenekler açılır. Fazla sıvı da vücut sıcaklığının stabil kalması için dışarı atılır. Terlemenin faydası, toksinlerin dışarı atılması olabilir." diyerek sözlerini noktaladı.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu