Yılbaşı Kutlamak Günah mı? 2018 Noel Yılbaşı mıdır?

Yılbaşı kavramı, Miladi Takvim’de 1 Ocak’tır. Kullanılan Miladi Takvimde 1 Ocak günü eski yılın bittiği, yeni yılın başladığı gün anlamına geliyor. Bununla birlikte yılbaşı yaklaşırken “yeni yılı kutlamak haram mı” tartışmaları da yeniden başlamış oldu

Bu haber 25 Aralık 2017 - 14:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yılbaşı kavramı, Miladi Takvim’de 1 Ocak’tır. Kullanılan Miladi Takvimde 1 Ocak günü eski yılın bittiği, yeni yılın başladığı gün anlamına geliyor. Bununla birlikte yılbaşı yaklaşırken “yeni yılı kutlamak haram mı” tartışmaları da yeniden başlamış oldu.

Yeni yıl yaklaşıyor. İnsanlar dünyanın dört bir yanında 31 aralık gecesini 1 Ocak’a bağlarken kutlama planları yapıyor. Bazı kesim tarafından ise yılbaşı kutlamanın haram olabileceği tartışmaları yaşanıyor. 31 Aralık gecesi’ni 1 Ocak Sabahına bağlayan gece Miladi Takvim’de yılbaşı kavramı olarak görülür. Batı ülkelerinde Yılbaşı kutlamak eskiden beri “kültür” olarak karşımıza çıkar. Ülkemizde de bu konuda tartışmalar yıllardır devam ediyor. Her yeni bir yıla girerken insanlar kendi aralarında “yılbaşı kutlamak haram mı” tartışması yaşıyor.

Yılbaşı kavramı ile Noel Kavramı karmaşıklığa sebep oluyor. Ülkemizde sıkça karıştırılsa da, İslam dininde iki durum ile ilgili de kesin sonuçlar mevcuttur. Her ne kadar yılbaşı kavramı ile noel kavramı aynı olmasa da, Batı kültürlerinden gelen bu iki kavram “ayet ve hadislerce” açıklanmış ve belirli hükümler konmuştur.

Hristiyan Dünyası’nda Hz.İsa’nın dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isim Noel’dir. Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok “adet”, Batı Dünyası’na ait kavramlardır ve Hristiyan dünyası’nın gelenekleridir. Noel Kutlamak ile ilgili dinimizdeki hükümler şöyledir;

Noel Kutlamak veya Noel ile ilgili şeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelmektedir. İslam dininin başka kutsal günleri vardır ve bu günlerde yapılacak başka ritüellerde vardır. İslam Dininde başka dinlere ve kültürlere benzemek kesinlikle yasaklanmıştır.

“Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.” (Ebu Davûd, Libas 4)

hadisinde de belirtildiği gibi, Hristiyanlar’ın adetlerine uyum sağlamak ve onlara benzeşmek, İslam dininde kat’iyen yasaklanmıştır. Yine Maide Suresi 5. Ayet’te de belirtilmiştir ki;

“…Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır…” (Maide: 5/51)

Yılbaşı Kutlamak ile ilgili İslam’da neler hükmedilir?

Noel Kavramı, 25 Aralık’ta Hz.İsa’nın doğumuna dair Hristiyanların gerçekleştirdiği etkinliklere verilen isimdir. Yılbaşı her ne kadar Noel ile aynı şey olmasa da, yine Batı’ya ait bir kavramın taşınması anlamına gelir. Biz Müslümanlar’ın takvimi “Hicri Takvim’dir”. Günümüzde her ne kadar Miladi Takvim kullanılsa da, Müslümanların esas yılbaşı‘sı Hicri Yılbaşı’dır ve bu gün ve gece dualar ve ibadetler ile ihya edilir.

Yılbaşı kutlamaları ülkemizde de maalesef batı ülkelerinde olduğu gibi erkek ve kadınların bir arada bulunduğu ve dans edip, oyunlar oynadıkları bir ortamı ifade eder. Ayrıca tombala, piyango gibi haram olan işler de Yılbaşı Gecesi’ne aittir. Bu kutlama kültürü de ülkemize batı ülkelerinden transfer edilmiştir. Oysa İslam Dini’nin buna kesinlikle bir izni yoktur.

Yılbaşı Kutlamaları ve Piyango konusuna Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz yıl 30 Aralık Cuma Hutbesi ile de değindi.Diyanet‘in bu hafta Camiler için hazırladığı Cuma Hutbesi’nde Yılbaşı konusuna şöyle değinildi; “Kendini ve yaratılış gayesini unutarak, değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayrimeşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz”

Ömür Sermayesi isimi Hutbe’de, Yılbaşı ile ilgili çok daha ilginç detaylara değinen Diyanet; : “Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap-günah, hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür. Yüce Rabbimiz, ömrümüzün kalan kısmını geçen kısmından daha hayırlı ve bereketli yaşayabilmeyi bizlere nasip eylesin. Hesabını veremeyeceğimiz bir hayat yaşamaktan hepimizi muhafaza eylesin.” sözleri ile konuyu özetlemiş oldu.

loading...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
loading...