Samsun Haberim | Samsun Haber

Yeni askerlik sistemi, Askerlik 9 aya düşüyor

Son günlerde gündemden düşmeyen askerlik sistemi ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Yeni askerlik sistemi için geri sayım başladı.

Yeni askerlik sistemi, Askerlik 9 aya düşüyor
136 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Son günlerde gündemden düşmeyen askerlik sistemi ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Yeni askerlik sistemi için geri sayım başladı.Bedelli askerlikle ilgili kesin çözüm arayan yetkililer yeni sistemle bundan sonra bedelli askerliğin kalıcı olacağının müjdesini verdi. Askerlik sisteminin ne zaman değişeceği ve nasıl olacağı konusunda açıklamalar yavaş yavaş gelmeye başladı.Askerlik süresi kısalacak mı?Tek tip askerlikle yeni sisteme geçilerek bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. Profesyonel ordu sistemine geçilinceye kadar da herkes askerlik hizmetini sağlamış olacak. Yeni sistemle birlikte artık bedelliye ihtiyaç duyulmayacak.Tartışmalar sürüyorAK Parti kulislerinde yeni sistemle ilgili iki farklı açıklamalar geçmekte. Askerliğin 2 aya düşürüleceği konuşulurken böylece sıkça yaşanan bedelli askerlik tartışmalarının son bulacağı söyleniyor. Ayrıca eski sistemde kalınıp uzun ya da kısa herkesin kendi istediği sistemde askerliğini yapması da konuşulan konular arasında. Sonuç olarak alınacak kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek.Tek Tip asker nasıl olacak?Bir başka gündem ise askerliğin 9 ay sürmesi ve tek tip olması. Vatan hizmeti yapmak isteyen herkes için şartların eşit olması böylece eğitimli askerlerin gücünden daha uzun süre yararlanmak gerektiği düşünülüyor. Böylece profesyonel ordu sistemine geçilinceye kadar askerliğin 9 ay ve tek tip olması hedefleniyor.Sinyali Erdoğan verdiGeçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmada; “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız” dedi. Bu konuşmanın ardından dikkatler yeni sistemle ilgili ayrıntılara çevrildi.
  Askerlik süresi ne kadar olacak?Kulislerdeki yeni sistemle ilgili öne çıkan 9 ay tek tip askerlik fikri gerçek olursa hali hazırda devam eden 12 ay zorunlu askerlik süresi 9 aya düşmüş olacak. Ancak lisans mezunu erlerin 6 ay olan zorunlu askerliği ise 9 aya çıkmış olacak. Kulislerde konuşulan yeni sitem yasalaşırsa; bedelin ödenmesi halinde ise 9 aylık askerlik 3 ay temel eğitimden ibaret olacak.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu