Samsun Haberim | Samsun Haber

Vali Osman Kaymak: “Kadınlar toplumun temelidir”

Samsun Valisi Osman Kaymak, '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü'nün 85. yıl dönümünü hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz.” dedi.

Vali Osman Kaymak: “Kadınlar toplumun temelidir”
134 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Samsun Valisi Osman Kaymak, '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Kaymak mesajında, "Ülkemizdeki tarihi seyrine baktığımızda; Ulusal Kurtuluş mücadelemizde cephede savaşan, mermi taşıyan Türk kadını Cumhuriyetimizin kurulmasıyla birlikte öncelikle seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve birçok Avrupa ülkesinden önce siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit haklara sahip olmuştur.

Milletlerin uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına verdiği değer ile ölçülmelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkân ve bilimsel olarak ihtimal yoktur” demek suretiyle Türk kadınına verdiği değeri ve kadının toplumların gelişmesinde ve ilerlemesindeki önemini vurgulamıştır.

Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Zira kadınlar, özelde ailenin genelde ise toplumun temelini oluşturmaktadırlar. “Cennet annelerin ayakları altındadır” buyruğuna yürekten inanan bir dinin mensubu olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.

Tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, saygılar sunuyorum.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu