Uzmanlar Uyardı: Çiğ Tavuğu “Yıkamadan” Pişirin

İngiliz uzmanlar çok yaygın olarak doğru bilinen bir şeyin aslında düşünüldüğü kadar doğru olmadığını ortaya çıkardı. Gıda uzmanları yaptıkları bir araştırmada, çiğ tavuğun pişirilmeden önce “yıkanmasının” gıda zehirlenmesi oranını ciddi ölçüde arttırdığını iddia etti.
İngiltere'de 4bin 500 kişinin katıldığı bir anket gerçekleştiren uzmanlar, katılımcıların yüzde 44'ünün çiğ tavuğu pişirmeden evvel yıkadığını tespit etti. Çiğ tavuğun yıkanması sonucu ortaya saçılan su artıkları, insan eline, mutfak tezgahına ve araç gereçlerine sıçramasıyla “kampilobakter” adında bir bakteri türünün bulaştığını belirtildi.
Ülke genelinde her yıl yaklaşık 280 bin kişinin bu bakteri türünün neden olduğu, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik gibi rahatsızlıkları yaşadığını fakat bu rakamın sadece yüzde 28'inin bu bakteri türünden haberdar olduğu tespit edildi.
Çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın bir alışkanlık olduğu için yaptıklarını söyleyen İngilizler, bu sayede tavuğun üzerindeki pislik ve mikroplardan kurtulduklarını düşündüklerini söylediler.“Bu tip rahatsızlıklar ölüme de neden olabilir”Tavuktaki mikropların gıda zehirlenmelerinin en yaygın olanı olduğunu belirten uzmanlar, bu tür rahatsızlıkların uzun vadede bağırsak sendromunu ve sinir sistemini ciddi şekilde etkileyebileceğini iddia ettiler. Uzmanlar bu rahatsızlığın özellikle 5 ve 6 yaş aralığındaki çocuklarda ölüme dahi neden olabileceğinin altını çiziyorlar.

Bir cevap yazın