Samsun Haberim | Samsun Haber

Uluslararası Canik Sempozyumu başlıyor

Canik Belediyesi tarafından 17-19 Şubat 2017 tarihlerinde 7.'si düzenlenecek olan Uluslararası Canik Sempozyumu'nda “Geçmişten Günümüze Göç” konusu tartışılacak.

Uluslararası Canik Sempozyumu başlıyor
204 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Canik Belediyesi tarafından 17-19 Şubat 2017 tarihlerinde  7.'si düzenlenecek olan Uluslararası Canik Sempozyumu'nda “Geçmişten Günümüze Göç” konusu tartışılacak.
Canik Belediyesi ve History Studies Dergisi tarafından “Geçmişten Günümüze Göç” konulu 7. Uluslararası Canik Sempozyumu'nun hazırlıkları tamamlanmak üzere. 17-19 Şubat 2017 tarihleri arasında Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenecek sempozyuma, 10 ülke ve 70 üniversiteden 16'sı yabancı olmak üzere 238 bilim insanının katılacak. Sempozyum Kurulu Onursal Başkanlığını Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in yürüttüğü sempozyum, 17 Şubat Cuma günü saat 09.00'da düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak.Önemli konular masaya yatırılacakBilim insanları, “Kafkasya”, “Kırım”, “Rumeli”, “Orta Asya” ve “Girit” adlarının verildiği 4 ayrı salonda “Eskiçağ'da Samsun'a Yapılan Göçler”, “Küreselleşme ve Göç”, “Samsun ve Orta Karadeniz Bölgesinde Göçün Sosyolojik Tahlili”, “Anadolu'ya Gerçekleştirilen Türk Göçleri”, “19 Yüzyılda Ordu Kazasından Canik'e Göçler”, “Göçle Mekanikleşen İnsanın Öyküsü: Almanya Acı Vatan”, “Suriyeli Mülteciler”, “Tarihte Meydana Gelen Göçlerin Sosyal Sonuçları”, “İç Göçler Sonucu Hayat Tarzında Meydana Gelen Değişimler” gibi pek çok konuyu üç gün boyunca masaya yatıracak.
 'Küresel bir dünyada yaşıyoruz'Sempozyum Kurulu Onursal Başkanlığını yürüten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Çağımızda artık insanlar bir yerde doğuyor, başka yerde yaşıyor. Artık küresel bir dünyada yaşıyoruz. Bu çağda göç de hem şehrimizi, hem ülkemizi hem de bu coğrafyayı yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla uluslararası sempozyumlar konusunda tecrübeli bir belediye olarak göç konusunu ele almak ve bu konuda bilim insanlarını şehrimizde buluşturmak istedik” dedi.'Şehrin dinamikleri mutlaka katılmalı'Göçün ülkeler, şehirler ve toplumlar açısından sosyal ve ekonomik açıdan önemine işaret eden Başkan Genç, “Bu sempozyumla amacımız, insanların tarihten bu yana neden göç ettiklerini tespit etmek, sonuçlarını ortaya çıkarmak ve bu sebep ve sonuçları insanlığın yarına sunmaktır. Bu noktada oldukça faydalı bir sempozyum olacağına inanıyorum. Çalışmalarını uzun süredir yürüttüğümüz 'Geçmişten Günümüze Göç' sempozyumunda tüm kurum ve kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini, bu şehrin dinamiklerini görmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu