Samsun Haberim | Samsun Haber

2020’de af çıkacak mı? 2020 Af yasası ne zaman çıkacak?

Tutuklulara ve mahkumlara 2020’de af gelecek mi? 2020 Af yasası ne zaman çıkacak?

2020’de af çıkacak mı? 2020 Af yasası ne zaman çıkacak?
711 views
30 Aralık 2019 - 11:00
Kanal Nok

2020 Af yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri… Af yasası haberleri yapılan açıklamaların ardından tekrar gündemde. Yasanın çıkmasını bekleyen hükümlü yakınları son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelen açıklamalara yöneldi. Peki, af yasası çıkacak mı, tasarıda son durum ne, af yasası ne zaman çıkacak? 2020’de af var mı? Tutuklu ve mahkumlar 2020’de aftan faydalanabilecek mi?

İkinci yargı paketi reformunda yer alacak olan ceza infaz kanunundaki değişiklik binlerce mahkuma erken tahliye yolunu açıyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hamle geldi.

2020 AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemsine ilişkin olarak detaylı sunum yaptı. Buna göre, infaz yasası kapsamında basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilecek. Suçun kapsamına göre de cezalarda düzenleme yapılacak.

6 SUÇ AF YASASI DIŞINDA KALIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatına göre, Bakan Gül’ün 288 bin hükümlünün yüzde 91’inin 10 suçtan cezaevinde olduğunu aktarmasının üzerine Erdoğan, bu 10 suçtan 6’sının asla indirimden yararlanmaması yönünde talimat verdi.

Hürriyet’yen Gizem Karakış’ın haberine göre, Erdoğan’ın asla indirim yapılmamasını istediği suçlar, terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, terör, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar.

Bunların dışında kalan basit hırsızlık, taksirli suçlar, çek senet, hakaret, konut dokunumazlığı gibi suçlarda indirim yapılabilecek. Bu kişilerin sabıkası yoksa, 2 yıl denetim altında tutulacak, iddianame düzenlenmeyecek.

MHP GENİŞ KAPSAM İSTİYOR

Düzenlemenin hangi suçları kapsayacağı ve hangi suçları kapsam dışı bırakacağı konusunda tam olarak anlaşma sağlanamamıştı. MHP kapsamın daha geniş olması yönünde taleplerini iletirken AK Parti bazı suçların hassas nokta olduğunu ifade etmişti.

AF YASASIYLA İLGİLİ DEVLET BAHÇELİ’DEN AÇIKLAMA

Süreç bu konular üzerindeki çalışmaların sürdürülmesiyle devam ederken Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’den oldukça önemli bir açıklama geldi. Bahçeli, “Verdiğimiz ceza indirimi kanun teklifini Cumhur İttifakı’nda bir tezatlık yaşanmaması için beklemeye aldık” ifadelerini kullandı.

AF KARARI SONUCU ERDOĞAN – BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ SONRASI ÇIKACAK

MHP lideri Bahçeli’nin açıklaması süreçteki son durumu gösterirken düzenlemeye son şeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmede verilmesi bekleniyor. Ceza infaz kanunun akıbetinin de bu görüşme sonrası netleşeceği düşünülüyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu