Samsun Haberim | Samsun Haber

Tutuklulara, mahkumlara ve davası olanlara af gelecek mi?

Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimleri zamanında ağzından düşürmediği ‘af’ ile ilgili kısa süre içerisinde yasa tasarısı hazırlanan genel af ile ilgili ayrıntılar kulislerde dolaşıyor

Tutuklulara, mahkumlara ve davası olanlara af gelecek mi?
146 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimleri zamanında ağzından düşürmediği ‘af’ ile ilgili kısa süre içerisinde yasa tasarısı hazırlanan genel af ile ilgili ayrıntılar kulislerde dolaşıyor. 2018 veya 2019 yılında çıkarılması planlanan yasa şimdilik AK Parti'nin gündeminde yer almıyor. Akıllardaki soru ise genel af ne zaman çıkacak. Bu aftan kimler yararlanabilecek?Tasarı hazır2018 yılı itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) af teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Genel af ile ilgili çalışmaları sonlandıran Devlet Bahçeli'nin tasarısında, terör, kadın cinayeti, çocuk istismarı gibi suçları kapsamayacak. Binlerce mahkum ve tutuklunun aileleriyle birlikte dört gözle beklediği af konusu ile ilgili son çalışmalar yapılıyor.
MHP'nin, seçim vaatleri arasında yer alan ve “kader mahkumları”nın affını içeren kanun teklifinin taslak hali 8 maddeden oluşuyor. Ancak hazırlanan tasarıda affın kesinlikle FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumlarını kapsamayacağı söylendi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel çerçevesini çizdiği teklif üzerinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçularından oluşan heyet, teklifin taslağını tamamladı.Şuan için gündemde yokAK Parti MYK sonrasında grup sözcüsü Ömer Çelik'e de tutuklu ve mahkumları ilgilendiren genel af sorusu soruldu. Çelik, MHP'nin ısrarlı bir şekilde istediği ve gündemden düşürmediği mahkum ve tutuklulara af konusunda müjde bekleyenlere Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.” dediAf ne zaman çıkar?MHP, teklifi yeni yasama dönemi başladığında TBMM'ye sunmayı planlıyor. “Genel ve özel af” çıkarabilme yetkisi, anayasanın 87. maddesine göre TBMM’ye ait ve bunun için Meclis üye tam sayısının beşte 3 çoğunluğunun, yani 600 milletvekilinin 360’ının ‘evet’ oyu vermesi gerekiyor.
MHP’nin bu nedenle genel ve özel affı içermeyen, kısmi af şeklinde hazırlanan teklif sunması bekleniyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu