Samsun Haberim | Samsun Haber

Kanal Nok

Türkiye Bu İşin Peşini Bırakmıyor

Halep'te sivillerin tahliye edilmesi konusunda güçlükler yaşanması üzerine devreye giren Başbakan Binali Yıldırım, Rus mevkidaşını arayarak konuyla ilgili güvence istedi.

Türkiye Bu İşin Peşini Bırakmıyor
67 views
27 Aralık 2019 - 3:05
SaklıbahçePlus

Esad rejiminin Halep'te kontrolü geçirmesi üzerine kentte bulunan yaklaşık 50 bin civarında sivilin tahliye işlemleri sırasında yaşanan saldırılar üzerine 'gecikmeler ve engellemeler' üzerine harekete geçen Başbakan Binali Yıldırım, sivillerin güvenli bir şekilde tahliyesi için Rus Başbakan Medvedev ile görüştü. Rusya Başbakanı Medvedev'den konuyla ilgili güvence alan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin insani durumun iyileştirilmesi ve tahliye operasyonunun yürütülmesi konusunda aldığı tedbirleri aktardı.
Halep'te İranlı milislerin saldırıları üzerine dün kesintiye uğrayan tahliye işlemleri bugün de yaşanan olaylar neticesinde bir kez daha kesintiye uğradı. Halep'te bulunan 40 bin civarında sivil ve 10 bin civarında muhalifin hafif silahlarıyla birlikte İdlib'e geçişini gerçekleştirmek için sağlanan ateşkes, İranlı milisler tarafından sekteye uğratılıyor. Halepli sivillerin güveli bir şekilde tahliyesinin gerçekleştirilmesi için Rusya'dan güvence alan Başbakan, muhataplar arasında olumlu adımların atıldığını bildirdi.Liderler iletişimde kalma konusunda mutabıklarRus lider Medvedev'in Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısı sonrası duyduğu üzüntüyü paylaştığını ifade eden Binli Yıldırım, “Medvedev ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık olduğumuzu bildirmek gerekir” dedi. Halep'teki ateşkesin kırılgan olduğunu ifade eden Başbakan, Rusya'nın sivillerin güvenli bir şekilde tahliye edileceğini garanti ettiğini de paylaştı.
Rusya Başbakanı Medvedev ise Halep'teki gelişmeleri yakından izlediklerini ve ateşkese riayet edilmesi açısından muhalifleri kontrol etme noktasında Türkiye'ye büyük bir sorumluluk düştüğünü paylaştı. Medvedev, ayrıca rejim ve muhalefetin çözüme yönelik siyasi sürece teşvik edilmesi gerektiğini de vurguladı.Halep'te yaşanan insanlık dramının sona ermesi konusunda hem fikir olan iki lider de, ikili ve Suriye dahil bölgesel ve diğer uluslararası gelişmeler bağlamında yakın iletişimde kalma mutabakatlarını karşılıklı olarak dile getirdi ve başbakanlık ofisleri arasında “sıcak hat” uygulamasına yönelik isim ve temas bilgilerini karşılıklı olarak paylaştı.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu