Torun desteği imzaları atıldı! Büyükanneye torun maaşı ne kadar?

Torun desteği uygulamasında sona gelinirken büyükanne maaşları netleşti.  Torun bakan büyükannelere aylık 425 Türk Lirası maaş verilecek. Mart ayında hayata geçecek olan büyükanne torun maaşı projesinde ayrıntılar tamamen netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Büyük anne projesi bugün dünyada ilk defa uygulamaya sokulan proje olacak' dedi. Peki büyükannelere torun desteği olarak ne kadar maaş verilecek. Torun desteği için gerekli şartlar ve büyükanne maaşı ile ilgili tüm detaylar haberimizde.
Torunlarına bakan büyükannelere verilmesi planlanan ve merakla beklenen büyükanne projesinde imzalar atıldı. Mart ayından itibaren alınacak aylık 425 liralık büyükanne maaşı için hangi şartların gerektiği de belli oldu. Ayrıca projenin 10 ilde 6 bin aileye kapsadığı bildirildi.
Eşi ve kendi çalışan bayanların çocuklarına bakacak olan büyükannelere devlet 425 lira bakım ücreti verecek. Fakat bakım ücretini almak için bazı kriterler bulunuyor. Büyükanne maaşının şartları ise, öncelikle büyükannenin yaşı 65 yaşının altında torunu ise 6 ila 3 yaş arasında olacak. Büyükanne maaşı 30 aylık dönemi kapsarken çalışan annenin maaşı 2 asgari ücret miktarını geçmeyecek. Evin toplam gelirinin ise 3 asgari ücretin altında olması gerekiyor.Müezzinoğlu büyükanne maaşı şartlarını açıkladıİmzalanan protokolün ardından bu ay taleplerin alınacağını aktaran Müezzinoğlu, “Bu talepleri ay sonuna kadar değerlendirmesini yaptıktan sonra Mart ayı itibariyle projenin fiilen uygulamasına geçeceğiz. Burada öncelikle aile seçiminde veya büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen temel kriterlerimiz olacak. Bunlardan birincisi doğum yapmış annenin asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olmasını arayacağız. Ondan sonra doğum yapmış çocuğunun ilk 1 yaşının içinde olması lazım bu 1 yılı görelim. Zaten ilk 6 ayda yasal farklı hakları var.” dedi.Büyükanneler sevinçli!Torun baktıkları için büyükanne maaşı bağlanacağını öğrenen babaanne ve anneanneler sevinçli. 425 liranın iyi bir tutar olduklarını söyleyen büyükanneler ise “Torunlarımızın masraflarını karşılarız. Güzel bir uygulama, torun bakmaya değer biçilemez fakat iyi bir destek” ifadelerini kullandı.Büyükanne maaşı başvuru şartları neler?Torununa bakacak büyükanne 65 yaşın altında olacak.
Çalışan annenin maaşı iki asgari ücret miktarını geçmeyecek
Evdeki toplam gelir üç asgari miktarını geçmeyecek
Bakılacak olan torun yaşı ise 6 ay ila 3 yaş arasında olacak.

Bir cevap yazın