Samsun Haberim | Samsun Haber

Tasarruflu Ampuller Hayatınıza Mal Olabilir!

Tasarruflu ampulünüz kırılırsa aman dikkat her an zehirlenebilirsiniz!

Tasarruflu Ampuller Hayatınıza Mal Olabilir!
198 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Geçmişten günümüze gelişerek gelen tarihin en önemli buluşlarından biri ampullerin bu kadar tehlikeli olduğunu biliyor muydunuz? Normal ampullere yani bir diğer adıyla akkor ampullere göre enerjiyi daha verimli kullandığı için tasarruflu ampul ismini alan bu önemli icadın hayatınızı tehlikeye sokmasına izin vermeyin.
Floresan ampul adıyla da anılan enerji tasarruflu ampullerin kırılması ile açığa çıkan civa insanı ölüme bile sürükleyebilecek ölçüde.
Peki ama tasarruflu ampulümüz kırılırsa ne yapmalıyız?
Öncelikle hemen bulunduğumuz odanın camını açmamız gerekiyor. Tabi bunu odanın içinde bulunan cam kırıklarına basmadan yapmakta çok önemli. Camı açar açmaz odanın kapısını kapatıp o odadan ayrılmak ve 15 dakika boyunca odaya girmemekte önemli bir püf noktası. 15 dakika kadar havalanan odaya girdikten sonrada kırıklara ve civa parçacıklarına asla çıplak elle dokunmamak gerekiyor. Yerdeki cam parçacıklarını temizlemek için sakın elektrikli süpürge kullanmayı aklınızdan geçirmeyin. Çünkü elektrikli süpürge ile birlikte civa parçacıkları havaya yayılıyor ve solunum yoluyla zehirlenmeye yol açıyor. Yapılması gereken şey plastik bir eldiven takarak cam kırıklarının bir faraşın içine süpürülmesi ve civa partiküllerinin ise ıslak bir mendil veya yapışkan bant ile temizlenmesi.
Faraş içine toplanan kırıkları dikkatli bir şekilde poşete koyduktan sonra ağzını sıkıca bağlamak ve asla temasta bulunmamakta dikkat edilmesi gereken adımlardan birisi. Kendi sağlığımızı koruduktan sonra çevre sağlığını da unutmamamız gerekiyor. Çöpümüzü evsel atıklarla birlikte atmamalıyız. Bunu yerine atık pillerin toplandığı kutulara atmamız gerekiyor. Belediyeler dikkatlice bu atıkları toplayarak imha ediyorlar ve riski sıfıra indiriyorlar.
“Tasarruflu ampul zehirlenmeleri milyonda bir yaşanır. Benim başıma gelmez” demeyin. Civa zehirlenmesi lösemiye halk dilindeki adıyla kan kanserine neden oluyor.
Tasarruflu ampul zehirlenmesinin örnekleri var mı?
Sağlık otoriteleri tarafından konuyla ilgili Amerika’da yaşanan 11 Eylül saldırıları örnek olarak gösteriliyor. Saldırı sonrasında yıkılan World Trade Center’da görev alan itfaiyecilerin ciğerlerinde ağır sorunların tespit edildiği bunun nedeninin ise binada kırılan floresan lambalarından çıkan civayı solumaları olduğu belirtiliyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu