Samsun Haberim | Samsun Haber

Tarihimizde Rekabet De Var, İş Birliği De

Ekibiyle bugün Moskova'ya adeta çıkarma yapan Başbakan Binali Yıldırım, Rus Başbakan Medvedev ve Devlet Başkanı Putin ile görüştü. Temaslarda iş birliği vurgusu yapıldı.

Tarihimizde Rekabet De Var, İş Birliği De
225 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Uçak krizi nedeniyle son 1 yıldır ikili ilişkilerin bozuk olduğu Rusya ile ilişkiler, Başbakan Binali Yıldırım'ın bugünkü Moskova ziyaretinden sonra normale dönmeye başladı. İlk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ziyareti ile aralanan kapı, ardından Ekim ayında Rusya Devlet Başkanı Putin'in iadeyi ziyareti ile pekişmişti.
Başbakan Binali Yıldırım ve ekibinin Moskova çıkarması, iki ülke için de uçak krizi nedeniyle bir yıldır bozuk olan ikili ilişkilerin resmen normale dönmesi açısından önem arz ederken, liderlerin temaslarından “iş birliğine” devam sonucu çıktı. Yaklaşık 1 yıl önce talihsiz bir olay nedeniyle bozulan ilişkiler nedeniyle iki ülkenin de “büyük bir sınama” ile karşılaştığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Krizlerden ziyade, güzel gelişmelere ihtiyacımız var. İki ülke adına da güzel projeleri, güzel iş birliklerini ön plana çıkarmamız lazım” dedi.“Kurtuluş Savaşı'nda Rusya'nın verdiği destek hafızalarımızdadır”Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde öğrencilerle buluşan Binali Yıldırım, iki ülke arasında bin yıldır süregelen tarihi ilişkilerin önemine vurgu yaparak, “Tarih sahnesine çıktığımızdan beri sürekli yan yana olan bu iki devlet, geçmişte rekabet de yaşamıştır iş birliği de” dedi. “Kurtuluş Savaşı döneminde Rus Devleti'nin Türkiye'ye yaptığı yardımların hafızalarda önemli bir yerinin olduğunun altını çizen Yıldırım, sözlerin, şu şekilde sürdürdü:
“Geçmiş dönemlerde iki ülke arasındaki rekabetin, iki ülkenin de dinamizmine olumlu katkılarının olduğunu bir çok kez tecrübe ettik. Ülkelerimiz arasında bu ilişkilerin derinliği, arşiv belgelerinde Moskova- İstanbul ilişkileri sergisi ile bir kez daha tanık olduk. Bu sergi ile Türkiye ve Rusya’nın birbirlerinin yakın tarihine ne kadar önemli yer ayırdıklarını kapsamlı ve köklü ilişkiler sistemi içinde işbirliğimizi bu günlere getirdiğimize şahit olduk. Geleceği yapıcı bir şekilde inşa edebiliriz.”“Bu coğrafyanın geleceğine birlikte karar verebiliriz”İki ülke arasındaki anlaşmazlıkların başında gelen Suriye iç savaşına da değinen Başbakan Binali Yıldırım, bölgede terör gruplarının sayısında meydana gelen artışı, “oyun kurucu” ülkelerin yaşamış olduğu anlaşmazlıklara bağladığını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu coğrafyaya biz karar vermedik ama geleceğine bizler karar verebiliriz. Burası yaklaşık 1.5 milyar insanın yaşadığı hareketli bir bölge, Doğu ile Batı'nın buluştuğu yer. Medeniyetlerin ve tarihin buluştuğu bu bölge her dönem hareketli olmuştur. Bölgesel sorunlara ilgisiz kalırsak daha sonra bu sorunlar alanı genişler ve küresel soruna dönüşür. PKK, DEAŞ, El Kaide terör örgütlerinin ortaya çıkmasının nedeni bölgesel sorunlardaki çözümde yaşanan gecikmedir. Bu gecikmeler daha sonra telafisi oldukça zor sorunları da beraberinde getiriyor.” dedi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu