Samsun Haberim | Samsun Haber

Şule Çet davasında karar çıktı!

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı.

Şule Çet davasında karar çıktı!
140 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada karar açıklandı.Mahkeme heyeti, sanıklar ile avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını ve son sözlerini dinledikten sonra hükmü açıkladı.
Buna göre, sanıklardan Aksu "kasten öldürme" suçundan müebbet hapse mahkum edildi. Aksu, ayrıca "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 10 yıl, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 2 yıl 6 ay hapse çarptırıldı.

Sanık Akand'ın ise Aksu'nun işlediği suçlara yardım ettiği kanaatine varan mahkeme, Akand'ı "kasten öldürme suçuna yardım"dan 12 yıl 6 ay, "nitelikli cinsel saldırı suçuna yardım"dan 5 yıl, "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım"dan da 1 yıl 3 ay hapse mahkum etti.

Kararı oy çokluğuyla alan mahkeme, sanıkların tutukluluğunun devamını kararlaştırdı.

ŞULE ÇET'İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA: MAHKEME İNDİRİM UYGULADI

Şule Çet'in avukatı Umur Yıldırım, kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.

Umur Yıldırım, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
''Kurulan hükümde Çağatay Aksu kasten öldürmeyi, bir suçu gizlediğinden dolayı müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Buna 62 indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına çevrildi. Yine cinsel saldırıdan 10 yıl ve hürriyetten alı koyma suçlarından da iki yıl altı ay ceza aldı. Berk Akan da bu suçlara yardım ettiği için..
Bu bir yıl süren adalet mücadelesiydi. Biz bu noktada sizlerle beraber, STK’larla, aklınıza gelebilecek çocuğu olan olmayan herkesle birlikte mücadele ettik ve gelinen noktada mahkeme artık son noktayı koydu. Bizim için buruk bir sevinç denir ama bir babanın acısı var, bu acıya bir nebze su serpti. Ama gelinen noktada bu kararı da istinafa taşıyacağız. Nitekim takdir indiriminin uygulanmaması gerektiğini düşünüyorduk ama mahkeme indirim uyguladı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası müebbete çevrildi.

Bu dosyada kamuoyu baskısı maalesef hukuksuz bir süreci hukuki bir sürece itmek için yapıldı. Bugün bu dosyada müebbet hapis cezası alan insanlar iki üç ay aramızda gezdi. Ve maalesef ki üç defa serbest bırakıldı. Kamuoyu baskısı deniyor ama adaletin tecellisi için kamuoyu baskısı oldu. Sanıkları bu dosyayı kamuoyundan saklamak için defalarca gizlilik kararı istediler, kapalı duruşma talep ettiler. İstedikleri tek şey kamuoyundan bu dosyayı saklamaktı. Ama kamuoyu da mahkeme de sizler de herkes karşısında durdu.''

Gazi Üniversitesi öğrencisi Çet, 29 Mayıs 2018'de, Ankara'daki bir plazanın 20'nci katından düşerek yaşamını yitirmiş, olayla ilgili Çağatay Aksu ve Berk Akand hakkında dava açılmıştı.

 

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu