Samsun Haberim | Samsun Haber

Şırınga çikolata 2 çocuğun ölümüne neden oldu!

Diyarbakır'da 7 yaşındaki Umut Bilgi, şırıngalı çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu hayatını kaybetti. Dün Ankara'da aynı çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu fenalaşan 1. sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal da kurtarılamadı.

Şırınga çikolata 2 çocuğun ölümüne neden oldu!
236 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesinde yaşayan 7 yaşındaki Umut Bilgi, 25 Kasım 2019'da okul çıkışında, okul yakınında bir marketten aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu fenalaştı ve ambulansla Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırıldı.

9 GÜN YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ

9 gün yaşam mücadelesi veren 7 yaşındaki Umut Bilgi, 5 Aralık 2019 tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

ANKARA'DA MERT YAĞIZ KÖKSAL HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Dün Ankara'nın Keçiören ilçesinde Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu'nun kantininden aldığı Bonart marka şırınga çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu fenalaşıp hayatını kaybeden ilkokul 1. sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal,  dün gözyaşları içinde toprağa verilmişti.

"BU ÜRÜNDEN UZAK DURUN"

Acılı aile bütün anne ve babalara çağrıda bulunarak yaşadıkları acıları kimsenin yaşamaması için çocuklarını bu üründen uzak tutmalarını istedi. Aile ayrıca şırınga çikolatasına karşı tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulundu.

FİRMADAN AÇIKLAMA 

Mert Yağız Köksal ve Umut Bilgi'nin şırınga çikolatayı açmaya çalışırken, çikolatanın kapağının boğaz yoluna kaçması sonucu fenalaştıkları bilgisi verilmişti.

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki 'şırınga çikolata' üretimi yapılan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun, Mert Yağız Köksal'ın (7) ölümünün ardından açıklama yaptı. Uçkun, "Birkaç firma daha üretiyor. Bizim ürünümüz olduğuna dair net bilgi yok. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın izniyle üretiyoruz. Konuyla alakalı tam bir açıklama yapmak için Adli Tıp raporunu bekliyoruz" dedi.

Ayrıca, okul kantinlerinde cips, kola, çikolata gibi sağlıksız ürünlerin satışının yasak olmasına rağmen Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu'nda şırınga çikolata satılıyordu. Yetkililer konuyla ilgili olarak hem okul kantinini hem de çevredeki bakkal ve marketleri denetledi.

Şırınga çikolata nedir? Çocuklar neden şırınga çikolatadan ölüyor?

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu