Samsun Haberim | Samsun Haber

Sigara’ya bir yasak daha geliyor! Uymayana 20 Bin TL Ceza

Sigarada 5 Aralık 2019 gününden itibaren tek tip yasağı geliyor. Uygulama başladıktan sonra eski sigara paketleri ortadan kalkacak. Yasağa uymayanlara ise 20 bin TL ceza kesilecek.

Sigara’ya bir yasak daha geliyor! Uymayana 20 Bin TL Ceza
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Tek tip sigara uygulaması Türkiye'nin gündeminde yer edinen bir konu. Düzenleme uzun süredir konuşuluyordu ancak tek tip sigara paketi ile ilgili çalışmalar devam ediyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz ay tarih vermesinin ardından konuyla ilgili bütün sorular cevaplarını buldu. Tek tip paket uygulamasına 5 Aralık tarihinden itibaren geçilecek.

5 ARALIK 2019 'DA BAŞLIYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

"Artık sigara paketlerinin üzerinde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir unsurun bulunmasına müsaade etmeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üzerinde çalışıyoruz. Yurt dışında oldukça yaygın olan ve 'duman odaları' diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız. Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, asla rehavete düşmeden kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının tekrar arttığını görüyoruz. Dünya genelinde günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her sene binlerce kardeşimizi sigaraya kurban veriyoruz. Devlet olarak tek bir insanımızın dahi sigara illetinin pençesine düşmesine seyirci kalamayız. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model gördüğü sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur."

LOGO BULUNMAYACAK

Kamu Bülteni'nin haberine göre, Tek tip sigara uygulamasına geçildikten sonra paketlerin üzerinde logo bulunmayacak. İşte tek tip sigara paketi:

20 BİN TL CEZASI VAR

Sigarada tek tip uygulamaya geçildiğinde, uygulamayı yerine getirmeyeni cezalar bekleyecek. 5 Aralık 2020 'den sonra uygulamaya uymayanlara 20 bin TL ceza kesilecek.

PAKETİN ÜSTÜNDE YAZACAK UYARILAR

Tek tip sigara paketlerinin üstünde yer alacak uyarılar;

Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.

Sigara en büyük inme nedenidir.

Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

Sigara içenler genç yaşta ölür.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu