Samsun Haberim | Samsun Haber

Samsunlular dikkat! Kart bilgileri çalınan 455 bin kişi arasında olabilirsiniz

455 bin Türk'ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığı, bankacılık sektörüne yakın üst düzey bir kaynağın yaptığı açıklamaya göre doğru çıktı. Alınan bilgilere göre sızıntı bir sitenin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti. Samsunlular dikkat, siz de kredi kartı bilgileri çalınan kişilerin arasında olabilirsiniz…

Samsunlular dikkat! Kart bilgileri çalınan 455 bin kişi arasında olabilirsiniz
212 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İnternet üzerinden teknoloji ve ekonomi özelinde yayın yapan ZDNet, 455 binden fazla kredi kartı bilgisinin çalındığını ve şu anda satıldığını duyurdu. Türklerin kredi kartlarının Joker's Stash isimli "En büyük kart mağazası"nda satıldığı belirtildi.

Güvenlik araştırmaları yapan Group-IB yetkilileri ZDNet'e açıklama yaparken, verilerin 28 Ekim ile 27 Kasım arasında dört farklı parça halinde sızdırıldığını söyledi. "Son yıllarda gerçekleşen Türkiye merkezli en büyük sızıntı" hakkında açıklama yapan Group-IB'den yetkililer, Türkiye'den kartların çok nadiren çalındığını da aktardı.

SAMSUNLULAR DA KREDİ KARTI BİLGİLERİ ÇALINAN KİŞİLER ARASINDA OLABİLİR

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) eylül ayı verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de 57,7 milyon kredi kartı ve 114,7 milyon da banka kartı olmak üzere 172,4 milyon adet kart kullanılıyor. Samsun'da da kredi kartı kullanımı oldukça yüksek. Bu durum, kredi kartı bilgileri çalınan kişilerin arasında Samsunluların da olabileceği ihtimalini akıllara getiriyor.

"E-TİCARET PLATFORMU ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİ"

Sözcü'de yer alan habere göre, üst düzey bankacılık kaynakları geçen hafta sonundan bu yana olayın sektör içinde konuşulduğunu vurguladı. Kaynak 15-20 günlük bir süre içerisinde bilgilerin çalındığı kartların bankalar tarafından iptal edilmesinin beklendiğini söyledi. Üst düzey sektör kaynağı, "Kart bilgileri sızıntısı bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden gerçekleşti" açıklamasında bulundu.

TBB: KONU HAKKINDA BİZE ULAŞAN BİLGİ YOK

Türkiye Bakanlar Birliği (TBB) yetkilileri konu hakkında kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını ifade ettiler.

BİLİŞİM HUKUKU DERNEĞİ BAŞKANI: BEN UYARIMI YAPTIM

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün yaptığı açıklamada e-ticaret firmalarının sızma durumunu bildiğini fakat müşterilerini bilgilendirmediğini söyledi. Ergün kendisinin de bir internet sitesi üzerinden birçok kişinin kullanıcı bilgisine ulaştığını söylerken konu hakkında uyarı mahiyetinde bir tweet de attığını da belirtti.

Ergün, "Firmalar bizden sızıntı olmadı şeklinde ölü taklidi yapıyor. Ben bile binlerce kullanıcının bilgilerine ulaştım ve uyarımı yaptım. Buna rağmen kimse üzerine gitmedi. E-ticaret firmaları müşterilerini uyarmadılar" dedi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği'nden (ETİD) bu sabah saatlerinde yapılan açıklamada "e-ticaret sitelerinde kayıtlı kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

'KART BİLGİLERİ ULUSLARARASI STANDARTLARA GÖRE SAKLANIYOR'

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, sektör meclisinde yapılan değerlendirmelerde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediği, kredi kartı bilgilerinin uluslararası standartlara göre saklandığını aktardı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de yoğun olarak geçen kampanya dönemlerinde sosyal medya ortamında zaman zaman asılsız paylaşımlar olabildiğini, sektör olarak müşterilerin güvenliği ve yüksek hizmet seviyesinin her daim sağlanmasıyla için çalışmalara özenle devam ettiklerini belirtti.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu