Samsun Haberim | Samsun Haber

Samsunlu CHP’lilerden yerel seçim önerisi: Ön seçim şart!

Cumhuriyet Halk Partisi üyesi Somut Grup, yaklaşan yerel seçimi gündemlerine alarak belediye başkanı ile belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesi ve yerelde Cumhuriyet Halk Partisi il yönetimindeki sorunları masaya yatırdı.

Samsunlu CHP’lilerden yerel seçim önerisi: Ön seçim şart!
244 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Cumhuriyet Halk Partisi üyesi Somut Grup, yaklaşan yerel seçimi gündemlerine alarak belediye başkanı ile belediye meclis üyesi adaylarının belirlenmesi ve yerelde Cumhuriyet Halk Partisi il yönetimindeki sorunları masaya yatırdı.
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da yerel seçim herkesin gündeminde. Somut Grup, Cumhuriyet Halk Partisinin belediye seçimlerinde ‘nasıl bir yol izlenmeli?’ konusunda Sosyal Demokrat Umut (SOMUT)Hareketi üyeleri Halil Boz, Asiye Tutoğlu, Ayşe Çubukçuoğlu, Bayram Baştaş, Erol Us, Gülten Uyar, İsa Yılmaz, İsmail Tutoğlu, Kerime Dinnen, Mahir İncedayı, Muhsin Çuğu, Nazire Keleşoğlu, Nevzat Kuyu, Neşet Demircioğlu, Salih Topçu, Sedat Yılmaz, Selime Kazanç, Sema Berker, Mehmet Sertaç Boz, Vedat Öztürk, Zafer Oruç, Ünal Işıker, Ersan Çalıkoğlu bir araya geldi.SOMUT 'ön seçim şart' dediYapılan toplantıda demokrasinin en önemli unsurlarından birisinin halkın kendisini temsil edecek kişileri belirlemekte özgür olduğunu böylece parti içinde de kendilerini temsil etmeye gönüllü adayları da kendilerinin belirlemeleri gerektiğini söyleyen Sosyal Demokrat Umut (SOMUT)Hareketi, yerel seçim adaylarının ‘ön seçim’ ile belirlenmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.SOMUT, yerelde yeni kararlar aldıSosyal Demokrat Umut (SOMUT)Hareketi, toplantıda yerel seçimle ilgili şu kararları aldı.
“Partinin üye yapısından kaynaklı, çok da doğru adayların çıkarılamayacağı, çok da sağlıklı olmayacağı gibi bakış açıları olsa da ; parti üst yönetimiyle ilişki kurabilecek ve toplumda karşılığı olmayan sayılı kişilerin yapacağı kulis ve pazarlıklar sonucunda adayların belirlemesinden çok daha doğru ve demokratik bir yöntem olduğu ortadadır. “Kamuoyu yoklaması şartGece gündüz demeden seçilmesi için çalışacağımız, bizi temsil edecek partinin adaylarını belirlemesi de Parti üyelerinin en demokratik ve en doğal hakkıdır, diyen grup yönetimi “Seçimlerde yapacakları çalışmaya, verecekleri katkıya pozitif bir etki edecektir. Partinin üye yapısı dikkate alınarak istisnai durumlara mahal vermemek adına, üye yapısının çok yetersiz olduğu küçük yerlerde ön seçimden çıkan adaylar; kamuoyu yoklaması, anket, araştırma gibi farklı yöntemlerle halkta ne kadar karşılık bulduğu tespit edilebilir” diye konuştuCHP İl yönetimi konuşulduGrup yönetimi yapılan toplantıda CHP il yönetiminin uzun süredir yaşadığı uyuşmazlıklarla ilgili de açıklamalarda bulundu.
SOMUT Grubu tarafından, “24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak için il başkanının istifa etmesinin ardından parti içinde huzursuzluk başlamış seçim sürecinde derinleşmiş ve seçim sonrası kurultay tartışmaları ile birlikte yönetimi çalışamaz ve karar alamaz bir noktaya geldiği iddia edildi. Yönetim kurulu kendi aralarından il başkanı seçmiş buna rağmen çalışamaz duruma ve istifa noktasına gelmiştir” denildi.
“24 Haziran seçimlerinden bu yana seçim sonuçları, seçimlerdeki başarısızlığın nedenleri değil, il yönetiminde yaşanan olumsuzluklar, tartışmalar, taktik ve ayak oyunları parti üyelerinin gündemini oluşturmuştur” diyerek isyan eden grup yönetimi partililerin kafasındaki soru işaretlerine değindi.Partililerin kafasında soru işareti“Şu anda her partilimizin kafasındaki soru; il yönetimi istifa edip seçime mi gidilecek? Yoksa tüzükte yer alan ‘yerel veya genel seçimlere 6 ay kala görevden alınan yönetimlerin yerine genel merkezden atama yapılır maddesi’ doğrultusunda seçime 6 ay kalma süresinin beklenilip, genel merkezden atama yapılması mı bekleniliyor?””Var gücümüzle çalışacağız”Yönetim, amaçlarının aday belirlenmesi konusunda olduğu gibi demokrasinin temel unsurlarından olan seçme hakkının kullanılması ve kullandırılması, kullandırmak istemeyenlere karşıda mücadele edilmesi olduğunu söyledi. Grup, “Seçimden delegelerin güvenini alan güçlü bir yönetimle çıkıp ön seçimle belirlenmiş adaylarla başarı için var gücümüzle çalışmayı amaçlamaktayız” dedi

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu