Samsun Haberim | Samsun Haber

Samsun’da ‘suya zam’ resmen kabul edildi

SASKİ Genel Kurulunda komisyona havale edilen suyun metreküp fiyatına yüzde 25 oranında zam yapılması ve 'Sayaç Bakım Bedeli' bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde, oy çokluğu ile kabul edildi.

Samsun’da ‘suya zam’ resmen kabul edildi
159 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

SASKİ Genel Kurulu'nda meclise havale edilen suyun metreküp fiyatına yüzde 25 oranında zam yapılması ve 'Sayaç Bakım Bedeli' bedeline yüzde 150 zam yapılmasını öngören madde oy çokluğu ile kabul edildi. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, "Zam değil tarife değişikliği" dedi.

SAMSUN UCUZ SU KULLANIYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı  Mustafa Demir,  "SASKİ'nin gündeminde şu anda su fiyatlarıyla ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Şu andaki mevcut fatura düzenlemesine  göre zam diye ifade edilecek ilave bir  fiyat farkı söz konusudur ama bu karar alınmak durumundadır. Bu ayarlamadan sonra bile Samsun'daki su fiyatları Türkiye'deki birçok şehrin fiyatlarının gerisindedir. Bu düzenleme daha önce yapılan bir indirimin düzenlemesidir. Hatta yapılan düzenlemelerde  Samsun Türkiye'de suyu ucuz kullanan iller arasına girecektir. İnşallah bu karar hayırlara vesile olur "dedi.

VATANDAŞIN SUYU KESİLMEYECEK

Vatandaşını düşündüklerini dile getiren Başkan Demir, " Samsun'da borcunu ödeyemeyecek durumda olanların suyunun kesinlikle kesilmeyecek.  Borcunu ödeyemeyen vatandaşımızın zaten parası yok ki ödesin. Vatandaşın suyu kesilmeyecek. Vatandaşın suyunu keserek, zor durumda bırakmak doğru değildir" diye konuştu.

ZAM DEĞİL TARİFE DEĞİŞİKLİĞİ

SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız ise, "2019 yılı bütçemizdeki tarif edilen giderlere göre bütçemizi tekrar belirlediğimizde karşımıza çıkan duruma göre yeni bir tarife oluşturma ihtiyacı duyduk. Bu tarife bir fiyat artışı değil, daha çok olması gereken, reel, güncel bütçe durumuna göre fiyatın gerçekleştirilmesidir.  Mevcut hukuki şartlara uygun olarak düzenleme yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Merve İLHAN / Samsun Gazetesi

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu