Samsun Haberim | Samsun Haber

Samsun’da mültecilere evini kiralayanlar yandı!

Evini mültecilere resmi makamlardan izin almadan kiraya veren mülk sahiplerine, her bir mülteci sayısı kadar 1000 TL idari para cezası verilecek. Uygulama Samsun dahil, tüm illerde geçerli olacak.

Samsun’da mültecilere evini kiralayanlar yandı!
186 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Yabancılara resmi makamlardan izin almadan mülklerini kiraya veren gayrimenkul sahiplerine, her bir mülteci sayısı kadar 1000 TL idari para cezası verilecek. Uygulama Samsun dahil tüm illerde geçerli olacak.Uygulanan para cezaları için ise tebliğ tarihinden itibaren 30 gün ödeme süresi tanınacak. Komisyon toplantısında görüşülen uygulamanın önümüzdeki günlerde karara bağlanması bekleniyor.

KONTROLSÜZ GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yabancılarla ilgili kritik bir adım atılacak. Kontrolsüz göçün önüne geçilebilmesi ve olumlu sonuç alınabilmesi adına, Türkiye'ye  giriş yapan ve resmi makamlardan izin almayan yabancılara yönelik olarak gayrimenkullerini kiraya verenlere yönelik ceza yaptırımları geliyor.

MÜLTECİ BAŞINA 1000 TL CEZA

Teklifin yasa haline gelmesi sonucunda, ikamet izni olmayan yabancılara evlerini kiraya verenlere her bir yabancı sayısınca 1000 TL idari para cezası uygulanacak.

30 GÜN SÜRESİ VAR

Gayrimenkullerini izinsiz kiralayanlara karşı kesilecek idari para cezaları, gayrimenkulun bulunduğu valilik ya da kolluk birimlerince uygulanacak. Verilen idari para cezalarının ödenmesi için ise tebliğ tarihinden itibaren 30 gün süre tanınacak.

SAMSUN'DA KİRALAR ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKMIŞTI

Samsun'daki bazı vatandaşların evlerini mültecilere kiraya vermesi sonucu kira fiyatları ortalamanın üzerine çıkmıştı. Kira fiyatlarının yükselmesine sebep olan yabancılar, şehirde kiracı durumunda yaşayan yerel halkın durumunu zora sokmuştu.

Öte yandan, Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Samsun’da kiralık evlerle alakalı sıkıntılar hakkında açıklama yapmıştı. Oral, Samsun’da yaşayan mülteciler yüzünden ev kiralarının fiyatının olması gerekenden fazla olduğunu dile getirmişti.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu