Samsun Haberim | Samsun Haber

Samsun’da Kendine Kale İnşaa Etti!

Askerliğini komando olarak dağlarda yapan Emrullah Kaya, Samsun’un bir tepesine ‘kale’ inşaa etti.

Samsun’da Kendine Kale İnşaa Etti!
246 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

48 yaşındaki Samsunlu Emrullah Kaya akıllara zarar bir projeye imza attı. Askerliğini komando olarak yapan Kaya’nın aklında her zaman ilginç planlar bulunuyordu. Askerliği sırasında gezdiği, dolaştığı ve görev yaptığı yerlerden o kadar etkilendi ki, görevinin büyük bölümünü dağlarda gerçekleştiren Kaya, askerliğinin bitmesiyle birlikte kendine askeri bir üs hazırlamaya karar verdi. Planladı, çalıştı ve ardından kendine özel bir kale yaptı.
Kaya, kalesini ne kadar zamanda yaptı?
Yaklaşık 5 ayda 750 metrekare bir alan üzerine, yerden 35 metre yükseğe tek başına kale yapmayı başaran Emrullah Kaya, askerde yaşadığı hazzı bu kalenin yapımı esnasında yeniden yaşadığını belirtti.
Kaleye ait her detayı kendisinin tazarladığını söyleyen Kaya, duvar genişliğinin 70 santim olduğunu ve bu fikrin askerdeyken uçurum kenarlarında gezerken aklına geldiğinin altını çizdi.
İşi olsun yada olmasın kaleye gelerek kendini dinleyen Kaya’nın ailesi de bu ‘kale’den çok memnun.
Kaya’nın, kaleyi yapma amacı ne?
Askerlik yaptığı dönemdeki komutanlarıyla hala iletişim halinde olan Kaya, insanların kaleyi görmeye gelmesinden mutlu olduğunu söylerken, doğa bilincinin artması için önemli bir vesile olduğunu da düşünüyor.
Neden bu bölgeyi tercih etti?
Askerliği sırasında dağların dibinde, çamların içinde yatan Emrullah Kaya, kartal yuvası gibi yerlere sempatisi olduğunu ve burada da kendine ait kartal yuvasını yapmayı amaçladığını vurguluyor. 10 yıl boyunca inşaat ustalığı yapan Kaya, ‘kale’nin ormana yakın son arsa olduğunu, manzarasının güzelliği ve önünün uçurum olması nedeniyle bu bölgeyi tercih ettiğini belirtti.
İleriye yönelik projeleri var mı?
Doğal taş ve ahşaptan oluşan kalenin kendisine yeniden doğmuş gibi hissettirdiğini söyleyen Kaya, ileriye yönelik planları olduğunu da basın mensuplarıyla paylaştı. Kaya çocuklarınında çok sevdiği bu kalenin yukarı tarafı için yeni bir proje oluşturmuş. Emrullah Kaya, yine tek başına çalışarak kalenin üst tarafına yeni bir bağ evi tasarlayacak. Bağevinde kışları rahat bir şekilde ikamet etmeyi planlayan Kaya’nın sonraki projeleri de şimdiden merak konusu oldu.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu