Samsun’da 9 ilçede 13 noktada yangın!

Samsun'un Havza, Bafra, Tekkeköy, İlkadım, Vezirköprü, Ladik, Çarşamba, Ayvacık ve Kavak ilçelerinde 13 ayrı noktada örtü yangınları meydana geldi. Samsun Valiliği bu yangınlarla ilgili açıklama yaptı.

İşte Samsun Valiliğinden yapılan açıklama,

"Samsun İlimizde 17.12.2019 – 24.12.2019 tarihleri arasında orman alanlarında, Havza İlçesinde 1, Bafra İlçesinde 4, Tekkeköy İlçesinde 1, İlkadım İlçesinde 1, Vezirköprü İlçesinde 1, Ladik İlçesinde 1, Çarşamba İlçesinde 1, Ayvacık İlçesinde 2 ve Kavak İlçesinde 1 olmak üzere toplam 13 adet örtü yangını meydana gelmiştir. 

        Çıkan örtü yangınlarının 11 tanesi tehlikesiz, 2 tanesi ise az tehlikeli sınıfında yer almakta olup 23.12.2019 tarihinde Vezirköprü ve Ladik İlçesinde çıkan az tehlikeli yangınlar bugün itibariyle kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Çıkan 13 örtü yangınında toplam 4,5 ha örtü zarar görmüştür. 

        Çıkan yangınların sebebi, ilgili birimlerce araştırılmakta olup yangınlara tarla temizliği veya çoban ateşinin sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir. Ayrıca kuvvetli lodos, yangınlara müdahaleyi zorlaştırmaktadır.

        Yangınlara Samsun, Bafra ve Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüklerimiz ile ilimizdeki ilgili birimlerimiz tarafından ivedilikle müdahale edilmiştir. Milli servetimizin yok olmaması ve benzeri olumsuz durumların yaşanmaması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması ve yakmış oldukları ateşin sönünceye kadar başından ayrılmamaları önem arz etmektedir."

Bir cevap yazın