Samsun ve Sinop tarihe karışacak

National Geographic'in araştırmasına göre küresel ısınmayla birlikte bütün buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık 65 metre yükselecek. 'Yarım ada' olan Sinop, sular altında kalacak kentler arasında yer alıyor

Dünyanın en çok satan bilim dergilerinden National Geographic tarafından yayınlanan bir araştırma, geleceğe dair ürkütücü bir senaryo içeriyor. Dergi, yeryüzünde tüm buzulların erimesi durumunda dünya haritasının nasıl değişeceğini araştırdı. Araştırmaya göre, buzullar eridiğinde İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok sahil kenti, Samsun ve Sinop da tarihe karışacak.

Küresel ısınmayla birlikte bütün buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesinin yaklaşık 65 metre yükselmesi öngörülüyor. Böylece bir çok yarım ada, adaya dönüşecek. Bilim insanları buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, bu süreçte sıcaklık ortalamasının da 14.4 dereceden yaklaşık olarak 26.6 dereceye çıkması bekleniyor.

SAMSUN KIYIDAN DARALACAK

Araştırmaya göre; buzulların tümü eridiğinde Hollanda, Danimarka ve Belçika'nın tüm coğrafyası su altında kalacak. Türkiye'de Marmara Bölgesi'nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa'nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit sular tarafından yutulurken, Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. Ege Bölgesi'nde İzmir'i yutacak olan deniz, Yunan adalarını da denize gömecek. Akdeniz Bölgesi'nde ise Adana'daki Çukurova deltası tamamen sular altına gömülecek. Kıbrıs Adası'da yüzde 20'lik bir kısmını kaybedecek.

SİNOP SULAR ALTINDA KALACAK

Sinop yarımadası 5 bin yıl sonra tam bir adaya dönüşecek. Şimdiki Emniyet Müdürlüğü'nün yaklaşık 320 metre ilerisindeki Pervane mevkisinden itibaren Sinop'u yutacak olan deniz suyu, Balatlar Kilisesi'nin birkaç yüz metre ilerisine kadar Seyyid Bilal Camisi'nin alt tarafına kadar ulaşması bekleniyor. Tahminlere göre 33 Evler üst geçidinin sırtlarında minik bir adacık oluşabilir. DSİ bölgesi, korucuk sırtları, sanayi sitesi ve Atlas Yapı Kooperatifi'ne kadar, Akliman tarafında da sahil sular altında kalacak. Devlet Hastanesi'ne kadar ulaşacak olan sular ayrıca Bektaşağa köyüne kadar girecek. Sular, havaalanından itibaren Mertoğlu köyünün bir bölümünü ve birçok köy ile Erfelek ovasının büyük bölümünü de yutacak.

Bir cevap yazın