Samsun Haberim | Samsun Haber

Referandum tarihi ne zaman? Anayasa Değişiklik Kanunu’nu onaylandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6771 sayılı 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u, onaylayarak Anayasanın 175 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi. Peki referandum ne zaman, 2017 Anayasa değişikliği referandumu ne zaman yapılacak? İşte, referandum ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtı haberimizde.

Referandum tarihi ne zaman? Anayasa Değişiklik Kanunu’nu onaylandı
91 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6771 sayılı 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u, onaylayarak Anayasanın 175 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi. Peki referandum ne zaman, 2017 Anayasa değişikliği referandumu ne zaman yapılacak? İşte, referandum ne zaman yapılacak? sorusunun yanıtı haberimizde.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Değişiklik Kanunu'nu onayladı!Vatandaşlar tarafından oldukça merak edilen ve gündemden düşmeyen anayasa değişikliği ile referandumu ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. AK Parti hükümeti tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan 18 maddelik yeni anayasa taslağı geçtiğimiz günlerde Genel Kurul'da kabul edilmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise referandum tarihi ile ilgili açıklama yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu onaylayarak Başbakanlığa gönderdi.
Siyaset gündeminde de oldukça tartışılan Anayasa referandumu tarihinin ne zaman yapılacağı merak edilirken, Milliyetçi Hareket Partisi'nin referandum için Evet oyu kullanacağı, CHP ve HDP'nin ise Hayır oyu kullanacağı biliniyor. Bu tartışmaların ardından referandumda nasıl bir sonuç çıkacağı ise büyük merak konusu.Bekir Bozdağ'dan referandum tarihi açıklaması!Vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında olan referandum tarihi ile ilgili açıklama yapan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine bakışının çok net olduğunu aktaran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sistem ile ilgili Türk Milletinin geleceği için ne kadar önemli olduğu ifade eden pek çok konuşması var. Yaptığı açıklamalar var . Defalarca yaptığı açıklamalar var. Bu konuda bir tereddüt içinde olduğunu düşünmek yanlışlık olur. Söylediği sözlerin her zaman arkasında durmuştur. Kendisi de ifade etti zaten. Bu hafta içerisinde onaylayacağını söyledi. Oyunun kanaatinin ne olduğunu söyledi. Hatta referandumda oyunun rengini de ifade etti. Çok açık, herkese ifade etti. Sürpriz beklemek çok büyük bir yanlışlıktır. Ben Cumhurbaşkanımızın referanduma götürme kararı alması ve bunun Resmi Gazetede yayınlanması halinde Resmi Gazetede yayını takip eden 60. gününden sonraki ilk Pazar günü yapılır. Cuma günü onaylasa, Cumartesi onaylasa veya Cumartesi Pazar Resmi gazetede yayınlansa 16 sına denk geliyor. Yani fazla bir seçenek yok. Çünkü yasa kuralı koymuş tarihi esasında onaydan sonra yasa belirliyor. Yasa da 60. günü takip eden ilk Pazar dediğine göre, bugün onaylarsa da yarın onaylarsa da öbür gün onaylarsa da tarih 16 Nisanı gösteriyor. 16 Nisan sanki kesin gibi sanki takvim onu gösteriyor” dedi.Referandum nedir?Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylama biçimidir. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasinin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu tür oylamalar, muhalefetin onayını almadan, popüler uygulamaları hayata geçirmekte kullanılabildiğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edilebilirler. Plebisit ise genelde yasama organlarının biri tarafından halkın oylamasına sunulan bir sorudur. Plebisitlerde genellikle seçmene farklı seçenekler sunulmaz, sadece bir teklifin kabulü veya reddi oylanır. Bu nedenle plebisit bir şekilde “güven oylaması” manasını ihtiva ettiği için, günümüzde referanduma nazaran daha az kullanılır.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu