Samsun Haberim | Samsun Haber

Referandum ne zaman? Referandum ayın kaçında? Referandum için geri sayım başladı

Anayasa değişikliğinde son sözü sandıkta halk söyleyecek. Vatandaş referandum ne zaman yapılacak diye merak ediyor. Anayasa Değişikliği Meclis'te onaylandıktan sonra vatandaşa gidilecek. Referandum tarihi ne zaman? Vatandaş'a sunulan Referandumda ise evet-hayır oylaması yapılacak. Peki Referandum ne zaman yapılacak?

Referandum ne zaman? Referandum ayın kaçında? Referandum için geri sayım başladı
141 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Anayasa değişikliğinde son sözü sandıkta halk söyleyecek. Anayasa Değişikliği Meclis'te onaylandıktan sonra vatandaşa gidilecek. Vatandaş'a sunulan Referandumda ise evet-hayır oylaması yapılacak. Peki Referandum ne zaman yapılacak? 

Anayasa değişikliği teklifini içeren 18 maddelik teklif ile ilgili TBMM Genel Kurulu görüşmeleri devam ediyor. İlk 5 maddenin kabul edildiği teklifteki diğer 13 maddenin oylaması da bu hafta içerisinde tamamlanacak. Peki eğer anayasa değişikliğinin tüm maddeleri kabul edilirse referandum ne zaman yapılır? Kamudanhaber.net sitesinde yayımlanan habere göre Anayasa referandumu tarihi belli oldu. Sitenin iddiasına göre referandum seçimi 2 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak. Anayasa oylaması için halkın 2 Nisan'da sandığa gideceğinin iddia edildiği haber henüz teyide muhtaç. Resmi makamlardan açıklama gelmedikçe yeni referandum tarihinin kesin olmadığını belirtmekte fayda var.
Tüm engellemelere rağmen Anayasa değişikliği TBMM Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam ediyor. Yaklaşık 15 gün sürecek görüşmelerde 18 madde olan Anayasa değişikliği görüşülecek. Süreç planladığı gibi giderse sıra refaranduma gelecek peki referandum ne zaman yapılacak? Değiştirilen maddeler referanduma götürülecek ve millete sorulacak? Anayasa Değişikliğine Evet ya da Hayır diyecek olan seçmen değişikiliğe son noktayı koyacak!CUMHURBAŞKANI PAKETİ REFERANDUMA GÖTÜRECEK!Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi MHP uzlaşması ile Meclis Genel Kurulu'na götürülen ve görüşmelere başlanan Anayasa değişikliği için kritik eşik 330, eğer 330 aşılırsa değişiklik teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak, değişikliği onaylayacak olan Cumhurbaşkanı Anayasa değişiklik paketini referanduma görüecek yai referandum Nisan 2017'de yapılacak.GÖRÜŞ VE OYLAMAReferanduma götürülecek olan Anayasa değişikliğinde oylama iki şekilde yapılıyor ilk önce değişecek maddeler üzerinde milletvekilleri görüş bildiriyor ve ardından oylamaya geçiliyor. Maddelerin geçmesi için 330 oy gerekiyor. Anayasa değişiklik teklifi ise 330 oy ile geçmiş olacak.  Ak Parti'nin tek başına fire vermeden görüşmelere ve oylamaya katılması gerekiyor ancak buda maddelerin kabulü için gerekli olan 330 milletvekilini bulmalarına imkan tanımıyor. Maddelerin kabul edilmesi için 14  oy daha gerekiyor. Burada MHP devreye giriyor yani MHP Anayasa değişikliğine katkı sağlıyor, MHP'siz maddelerin geçmesi imkansız!  Meclisten geçen Anayasa değişiklik paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra referandum için geri sayım başlıyor. Ülke 60 gün sonra referanduma gitmek zorunda kalıyor..Referandum nedir?Referandum ya da plebisit; anayasa değişikliği, yasaların kabulu gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi'nin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu tür oylamalar, muhalefetin onayını almadan, popüler uygulamaları hayata geçirmekte kullanılabildiğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edilebilirler.[1]Plebisit genelde yasama organlarının biri tarafından halkın oylamasına sunulan bir sorudur. Plebisitlerde genellikle seçmene farklı seçenekler sunulmaz, sadece bir teklifin kabulü veya reddi oylanır.[1] Bu nedenle plebisit bir şekilde “güven oylaması” manasını ihtiva ettiği için, günümüzde referanduma nazaran daha az kullanılır.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu