Reçete Gerektirmeyen 4 Doğal Antibiyotik

Kışın gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte pek çoğumuz gribe yenik düştük. Günlük hayatın içinde koştururken ilaçlarla bir kaç gün içinde ayağa kalkmamız pekte mümkün olmuyor. Bunun için hiçbir yan etkisi bulunmayan doğal antibiyotikleri evimizden eksik etmememiz gerekiyor.
Mantar ve enfeksiyonlarla savaşan ve tarihin her çağında kullanılan bu besinleri, antibiyotiklerin gereksiz yere sıkça kullanıldığı günümüzde gözardı etmememiz gerekiyor. Doktorlar son yıllarda tavsiye edilmedikçe hastaların antibiyotik kullanmamalarını öneriyor. Çünkü laboratuvarlarda hazırlanan ilaçların gereksiz kullanım sebebiyle bağırsaklara zarar verdiği hatta kansere yol açtığı araştırmalarda saptandı.
İşte hayatımızı kurtaracak o besinler:
Sarımsak
Farklı kültürde sarımsak hep ilaç olarak kullanıldı. Sarımsak’ın içindeki allicin adlı maddenin vücuttaki mikroplarla savaştığı ve istenmeyen bakterileri yok ettiği tespit edilmişti. Bu nedenle örneğin 1700’lerdeki büyük veba salgınında sarımsak ilaç olarak hastalar üzerinde kullanılıyordu. Ayrıca sarımsağın içerdiği antioksidanlarla vücut direncinin artması da sağlanıyor. Türk mutfağında yemeklerin içinde sıkça kullanılan sarımsak, çiğ tüketilebileceği gibi son zamanlarda moda olan çayı da demlenebilir.
Kolloidal gümüş
Yaklaşık 4000 yıllık bir doğal antibiyotiktir. Bu gümüş solisyonu 1900’lü yıllarda Alfred Searle isimli bir eczacının kolloidal gümüşün mikropları fark ettiğini görmesiyle birlikte günümüze taşındı. Yapılan araştırmalar günümüzde dünyayı tedirgin eden pek çok hastalığın bu gümüşün serpilmesi sonucu yol edilebileceğini gösteriyor. Özellikle de kurş gribi, Sars gibi tehlikeli hastalıklar için çözüm olarak gösteriliyor.
Kekik Yağı
Zararlı bakterileri, vücut için faydalı olan bakterilerden ayırarak yok eden en önemli doğal antibiyotiklerden bir diğeri de Kekik Yağıdır. Mantar enfeksiyonlarından gribe kadar pek çok hastalık için kullanılabilir. Ancak ilaç niyetine bu bitkiyi kullanabilmek için içinde bulunan Karvakrol maddesinin yüksek olduğu kekik yağını tüketmek gerekiyor.
Ekinezya
Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Ancak en önemli kullanımı kan zehirlenmeleri, difteri ve diğer bakteri kaynaklı hastalıklar. Ayrıca yapılan araştırmalarda Ekinezya’nın birleşenleri sayesinde MRSA hastalığını da tedavi edebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın