Samsun Haberim | Samsun Haber

Ödüllü Soru Çözülebildi

Emekli matematik öğretmeni olan Aydın Cerit, 2 adet matematik sorusu hazırlamış ve bu iki soruyu çözen kişiye 93 aylık emekli maaşını vereceğini söylemişti.

Ödüllü Soru Çözülebildi
212 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Samsun'da yaşayan emekli matematik öğretmeni Aydın Cerit Cumhuriyeti'nin 93. kuruluş yıl dönümü anısına 93 basamaklı sayıdan hazırlamış ve bu 2 soruyu bilene 93 aylık emekli maaşını vereceğini söylemişti.
Aydın Cerit soruların çözülebilmesi için 5 aralık saat 18:00'e kadar zaman vermişti. Soruyu çözen kişiye 93 aylık emekli maaşını vermeyi göze alması, Aydın Cerit'in sorularına çok güvendiğinin ve çözülemeyeceğine inanmasının en büyük gösterisi olarak görünüyor. Ancak işler Aydın Cerit'in istediği gibi gitmedi. Çünkü sorular 3 kişi tarafından çözülebildi.
Cerit, iki soruyu 3 kişinin çözüp kendisine ulaştırdığını belirtti. Ödülü ilk çözen kişiye ödülü vereceğini daha önce açıklayan Aydın Cerit, ilk çözen kişinin Prof. Dr. Afgan Aslanov olduğunu açıkladı.
Soruyu ilk çözmeyi başaran kişi olan Prof.Dr. Afgan Aslanov, Aydın Cerit'e bir mektup yazarak hem sorunun çözümünü gönderdi, hem de vaat edilen ödülü istemediğini belirtti.
Cerit yaptığı açıklamada; “Sayın hocam bilgisayarda bir program yardımıyla soruyu çözmüş ve bana ulaştırdı. Benim için de bir tecrübe oldu. Bilgisayarların kapasitesi ile ilgili bilgi edinmiş oldum. Bundan sonraki çalışmalarım için bana yardımcı olacaktır.” dedi.
Aydın Cerit'e “neden böylesine büyük ödüllü bir soru hazırladığının” sorulmasının üzerine Cerit, özellikle asal sayılar üzerine yaptığı çalışmalar, sayılar ile ilgili hazırladığı projelere dikkat çekmek istediğini belirtti.
Cerit yaptığı açıklamada devletin bu tarz sorular hazırlaması gerektiğini dile getirdi. Yaptığı açıklamada; “Devletin böyle sorular hazırlayıp ödüllü yarışmalar düzenlemesi insanların, beyinleri teşvik etmiş olur. Benim yaptığımı devletimizin kurumları yapabilir. Milli Eğitim Bakanlığı yapabilir. Ödüllü olması insanları daha çok teşvik etti.” dedi.
Daha önce de ödüllü sorular hazırladığını ama hiç birinin çözülemediğini belirten Aydın Cerit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da çalışmalarına destek istemiş. Cumhurbaşkanlığınca sağlanan geri dönüşte TÜBİTAK'a yönlendirildiğini aktaran Cerit, şimdi araştırmalarını TÜBİTAK ile paylaşmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu