Samsun Haberim | Samsun Haber

Neslihan Hancıoğlu: “Tarlayı filler bastı!”

Fındık tarımının, üretimden hasada, işlemeden pazarlamaya kadar bütün yönleriyle yabancı bir şirketin tekelinde toplanmak üzere olduğunu kaydeden CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu “Tarlayı filler bastı, fındığın artık ne milliliği ne de yerliliği kaldı! Hiç zaman kaybetmeden Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu oluşturulmalıdır” dedi.

Neslihan Hancıoğlu: “Tarlayı filler bastı!”
338 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, yabancı bir şirketin, Türkiye'nin en stratejik tarım ürünü olan fındıkta büyük bir hızla tekelleştiği uyarısını yaptı. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının ilk sırasında yer alan fındığın, yaklaşık 7 milyon vatandaşımız için ekmek kapısı olduğunu ifade eden Hancıoğlu, "arık fındığın rantını, ülkemiz ve üreticilerimiz değil, yabancı bir şirket yiyor" dedi.

Özellikle son 15 yıllık süreçte, üreticilerin menfaatlerini koruma ve kamusal fayda ekseninin terk edilerek, bu ürünü gıda sanayisinde hammadde olarak kullanan yabancı bir firmaya rant sağlayan politikaların uygulandığını kaydeden Hancıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Artık çiftçimiz ve ülkemiz, fındığın adeta 'hamallığını' yapar hale getirildi. Türkiye fındıktan yılda yaklaşık 2 milyar dolar kazanıyor fakat bir firma 15 milyar dolar kazanıyor. Bu firma, sezon öncesi rekolte manipülasyonları yaparak, Fındığı daha dalındayken değersizleştirip, ucuza kapatıyor. Sonra da fındık piyasasını parmağının ucunda oynatıyor. Yani, tarlayı filler bastı, fındığın artık ne milliliği ne de yerliliği kaldı! "

TÜTÜNDEKİ SÜRECİN KOPYASI ŞİMDİ FINDIKTA YAŞANIYOR

Söz konusu firmanın üretimden hasada, işlemeden pazarlamaya kadar fındığı bütün yönleriyle tekelinde topladığının altını çizen Hancıoğlu, "bu firma şu ana kadar 40 bin üreticiyle sözleşme yaptı. Firma, bizim edinebildiğimiz bilgilere göre Samsun'da da 600 dönümün üzerinde sözleşmeli üretim yaptırıyor. Bu süreç tıpkı tütün üretimi ve piyasasının, devletin kontrolünden çıkıp yabancı şirketlerin insafına terk edildiği sürecin bir kopyasıdır" dedi.

FINDIK PİYASASI DÜZENLEME VE DENETLEME KURULU OLUŞTURULSUN

Toprak Mahsulleri Ofisi ve FİSKOBİLRİK'in, ellerinde kalan kısıtlı olanaklar ve siyasi baskılar nedeniyle, fındık piyasasını artık regüle edemediklerini vurgulayan Hancıoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:
"Türkiye artık bu gidişata daha fazla tahammül edemez. Bu konuda devletin yeni bir denetim ve düzenleme mekanizması oluşturması zorunluluk halini almıştır. Fındık Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi yapıya ihtiyaç vardır ve bu yapı hızla oluşturulmalıdır."

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu