Samsun Haberim | Samsun Haber

Nereden çıktı bu Başkanlık?

Çok değerli hemşehrilerim, kıymetli samsunhaberim.com okuyucuları, hepinizi sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Sevgili kardeşim Samet Gürcü'nün ricası üzerine fırsat buldukça bu bölümde sizlerle görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım. Sizlerle beni buluşturan Samet kardeşime çok teşekkür ederim.

Nereden çıktı bu Başkanlık?
239 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Çok değerli hemşehrilerim, kıymetli samsunhaberim.com okuyucuları, hepinizi sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.
Sevgili kardeşim Samet Gürcü'nün ricası üzerine fırsat buldukça bu bölümde sizlerle görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım.
Sizlerle beni buluşturan Samet kardeşime çok teşekkür ederim.
Hepinizin malumu ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Ülkemiz içeride ve dışarı da terör örgütleriyle amansız bir mücadele içerisinde. Bu mücadele içerisinde tüm mesaisini iç ve dış güvenlik problemlerinin çözümü için kullanması gereken siyasilerse maalesef bir rejim değişikliği tartışması içerisinde ülkeyi referanduma götürmeye, birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu zor günlerde toplumun daha da fazla ayrışmasına sebep olacak uygulamaların peşindeler.
Bugün bana bu konuyla ilgili sıkça sorulan bir sorunun cevabını kendimce vermek istiyorum.Anayasa değişikliğinde Mecliste ne olur? 1- MHP de en fazla 15 fire olur. Çünkü MHP grubunu oluşturan 40 vekilin içerisinde en fazla o kadar ülkücü vekil vardır. Diğerleri emir eridir. Bu vekiller seçmenlerine ihanet ederler ama koltuklarını borçlu olduklarına asla ihanet edemezler. Çünkü bir daha ki seçimlerde liste başı olmaları buna bağlıdır.2- AKP'de beklenildiği kadar fire kesinlikle olmaz. Çünkü, 1 Kasım seçimlerinde Davutoğlu'cu vekillerin çoğu liste dışı bırakıldılar. Listelerde yer bulup vekil olanların da hepsinin açığı var. İhale takipçiliği, rüşvet, eşi dostu kayırma, FETÖ bağı gibi dosyalar önlerine konulur ve iş şansa bırakılmaz.3- HDP ile kapalı kapılar ardında pazarlıkların yapıldığına adım gibi eminim. Diyeceksiniz ki, HDP'li vekiller, belediye başkanları teker teker tutuklanıyorlar. Çözüm süreci bitirildi ve terörle acımasızca mücadele ediliyor neyin pazarlığından bahsediyorsunuz?
Bu soru mantıklı bir soru gibi görünse de tutuklamalara ve sebeplerine baktığımızda, bu tutuklamalar iktidarın daha önce PKK ile yürüttüğü çözüm sürecindeki yanlışlarından ders alması ve pazarlık masasında gücünü elinde tutabilme hamlesidir, AKP adına da doğru bir hamledir.
Yoksa HDP'li siyasilerin tutuklanma nedeni terör örgütüne üye oldukları, yardım ve yataklık yaptıkları için değil, savcılığa ifade vermeye gitmedikleri içindir.
Bu süreçte HDP'li siyasilerin seslerinin çıkmamasının nedeni, MHP üst yönetimini sıkıntıya düşürmemek ve milliyetçi muhafazakar seçmeni rahatsız etmemek içindir.Bu üçünden hareketle;Ben başkanlık oylamasının referandum için yeterli sayıya maalesef çok rahat ulaşacağını düşünüyorum. Benim kaygım teklifin direk yasalaşması için gerekli olan 367'nin de oylamada bulanabilecek olması riskidir. Bana göre en önemli risk budur.
AKP, her ne kadar mecliste ki oylamada 367 bulunsa da Anayasa değişikliğini halka soracağız dese de, kamuoyu yoklamalarında Cumhurbaşkanlığı sistemine halkın desteğinin %37 düzeyinde olması nedeniyle riske girmeyecek, ülkenin içinde bulunduğu durum bahane edilmek suretiyle Cumhurbaşkanlığı sistemine direk geçilmiş ve bu kararla milletimiz Cumhuriyet'le kazandığı birçok hakkından mahrum kalmış olacaktır.
Bu noktada MHP içindeki muhalif vekil sayısı Anayasa değişikliğinin referanduma gidebilmesi için çok daha önemlidir. Bir kişinin bile hayır oyu vermesi ve anayasa değişikliğinin 367'nin altında kalması sağlanarak en azından halka sunulması sağlanmalıdır. Bu sağlanamaz ve Anayasa teklifi direkt yasalaşırsa, olası bir özerklik çalışmasının tüm günahı ve vebali MHP'nin üzerine kalacaktır.
Halka gitmesi sağlandığı takdirde ise, milletin meclisinde, liderlerin seçtiği vekillerin yapamadığını işte o zaman milletin kendisi yapacak ve Büyük Önder Atatürk'ün asil Türk Milletine armağan ettiği Cumhuriyet'e, parlamenter demokratik sisteme sahip çıkacaktır. Bu Necip Millet Diktatörlüğe, tek adamlığa geçit vermeyecek ve haklarına sonuna kadar sahip çıkacaktır. İşte o gün Türkiye paçasından asılanlardan, her önüne gelenin kandırdığı aciz yöneticilerden, diktatörlük hayali kuranlardan kurtulacak ve yoluna daha güvenli bir şekilde devam edecektir.Ömer Süslü

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu