Samsun Haberim | Samsun Haber

Mülteci Çocuklarda Artık “Süt Kuzusu” Projesinden Yararlanacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tire Süt Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen örnek projesi Süt Kuzusu’ndan artık mülteci çocuklar da faydalanacak

Mülteci Çocuklarda Artık “Süt Kuzusu” Projesinden Yararlanacak!
240 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tire Süt Kooperatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen örnek projesi Süt Kuzusu’ndan artık mülteci çocuklar da faydalanacak.
220 kurumun isteği üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi bundan böyle 1-5 yaş arasındaki mülteci çocuklara da süt dağıtmaya karar verdi.MERNİS'e kayıtlı mülteci çocuklara süt sözüİzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada İzmir’de ikamet eden ve MERNİS’e kayıtlı mülteci çocukların Süt Kuzusu projesinden faydalandırılmaları için ön çalışmaların başlatıldığı bilgisi verildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu bu karar ile ilgili olarak Konak Kent Konseyi binasında da bir basın toplantısı düzenlendi. Yapılan toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’ne Süt Kuzusu projesinden mülteci çocukların da yararlanması için istekte bulunan mülteciler ile ilgili çalışma yapan kurumların temsilcileri tarafından hazırlanan bir basın açıklaması okundu.
220’nin üzerindeki kurumun yöneticileri bu başarılarının ardından mülteciler için ortak çalışmalara devam etme kararı aldıklarını açıkladı.
Süt Kuzusu projesinden kaç çocuk yararlanıyordu?
2005 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin “Okul sütü” projesi vardı. Ancak bu proje, 2012 yılında şekil değiştirerek Süt Kuzusu projesine dönüştü. Süt Kuzusu Projesi’nden kentte 120 bin çocuk faydalanıyordu. Yaşı 1 ile 5 arasında değişen bu çocuklara iki haftada bir iki litre süt dağıtılırken, artık mülteci çocuklarda bu kampanya kapsamına alındı. İzmir’de kayıtlı 15 bin çocuk olduğu tahmin ediliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtım Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Konak, Narlıdere ve Urla olmak üzere 12 ilçede gerçekleştiriliyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu