Samsun Haberim | Samsun Haber

MEB’den Öğretmenlere Hababam Sınıfı Ödevi

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin eğitim sürecinde okuması ve izlemesi gereken filmler olduğunu açıkladı. Ve öğretmenlere ödev verdi!

MEB’den Öğretmenlere Hababam Sınıfı Ödevi
249 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenleri eğitim sürecinde izlemeleri için 30 film, okumaları için de ayrıca 30 kitap önerdi. Adaylığı kaldırılan özel okul öğretmenlerine de bu program uygulanayacak.
Öğretmenler okula uyum eğitimleri üç başlık altında bölündü. Öğretmenler 300 saatlik uyum eğitimlerinin 42 saatini okul içinde, 90 saatini okul dışında, 168 saatini de diğer hizmetiçi eğitim faaliyetlerde görecek.
Uyum eğitimleri sayesinde öğretmenlerin mesleki gelişimleri ve eğitim tecrübelerinin paylaşılması da sağlanacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerdeği film ve kitaplarla ise öğretmenlerin gelişiminin ve öğrencilerle etkili iletişim kurabilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.
MEB tarafından önerilen filmler arasında 3 Idiots, AmericanTeacher, Asyanın Kandilleri (Belgesel), Batıya Doğru Akan Nehir (Belgesel), Billy Elliot, Birinci Sınıf/The First Grader, Can Dostum/ Good Will Hunting, Canım Öğretmenim/Monsieur Lazhar, Hababam Sınıfı, Kara Tahta, Sınıf, Süpermen’i İzlerken, İki Dil Bir Bavul, İmparatorlar Kulübü, Kara (Black), Koro/Les Choristes, Kör Nokta, Olmak ve Sahip Olma, Ölü Ozanlar Derneği bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı hangi kitapları önerdi?Öğretmenlere önerilen kitaplar arasında Bir Bilim Adamının Romanı, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Meşhurların Okul Anıları, Meraklı Zihinler: Bir Çocuk Nasıl Bir Bilim İnsanı Olur?, Ezilenlerin Pedagojisi, Başarısızlığın Olmadığı Okul, Mahrem Macera, Cahil Hoca ve Türkiye’nin Maarif Davası, Bitmeyen Gece, Sofie’nin Dünyası, Başarısızlığın Olmadığı Okul, Duygusal Zeka, Sosyal Bilimleri Açın: Sosyal Bilimlerin Yeniden Yapılanması Üzerine Rapor, Acımak, Çocuklar Neden Başarısız Olur?, Okulsuz Toplum, Doğu ve Batı Arasında İslam gibi birçok eser bulunuyor.Öğretmenler okuduklarını ve izlediklerini formda paylaşacakMEB’in getirdiği bu sistemle öğretmenler okudukları kitapları ve izledikleri filmleri bir forma dolduracak. Bu formda filmin adı, gösterim yılı ve süresi gibi bilgilerin yanı sıra filmin öğretmenlere nasıl bir katkıda bulunduğu paylaşılacak.
Ayrıca öğretmenler, bu formda yaptıkları mülki idare, sivil toplum kuruluşu, müze ve emekli öğretmenle buluşma gibi ziyaretleri de belirtecek. Bu ziyaretlerin kişisel ve mesleki gelişimine nasıl bir katkıda bulunduğunu da açıklayacak.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu