Samsun Haberim | Samsun Haber

Lise mezunu KPSS 60,65,70,75,80 puanla nerelere atama yapılır?

7 Ekim 2018'de yapılan 2018 KPSS Ortaöğretim sınavının sonuçlarının açıklanmasının ardından memur adayları tercihlerini yapmıştı. Yapılan tercihler sonrası atanamayan memur adayları 2020'de yapılacak KPSS sınavına kadar, ellerinde bulunan puanlarla kurumlara başvuru yapıyor. Peki lise mezunları KPSS Ortaöğretim 60,65,70,75,80 puanla memur olabilecek mi?

Lise mezunu KPSS 60,65,70,75,80 puanla nerelere atama yapılır?
77.458 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Lise mezunlarının atanması için KPSS Ortaöğretim'den kaç puan almak gerekir? Lise mezunları için Ortaöğretim KPSS kaç puanla atama olur? 2016 yılında KPSS sınavına giren aday sayısı 3 milyon 293 bin iken bu sayı 2018 yılında 1 milyon 24 bine düştü.KPSS sınav sonucunun açıklanması ile birlikte adayları tercihlerini yaptı. Tercihlerde puanı tutmayan adaylar yeni atamalara odaklandı. KPSS 60,65,70,75,80 puanla memur alımı olacak mı? 

KPSS KAÇ PUANLA ATAMA OLACAK?

KPSS taban puanı genelde 55 olarak biliniyor. 55 puanın altında alım yapan kurum sayısı oldukça az. Bu kurumlar da puan bildirmeden başvuru açıyor. 

ORTAÖĞRETİM DÜŞÜK PUANLA KPSS ALIMI YAPILAN BÖLÜMLER

1.Şoför

“Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.” ve “E Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak” koşulu arayan Şoför kadroları için 70 civarı puanlarla atama yapıldı.

2. Ebe

Lise mezunlarının en düşük puanla atabileceği kadro Ebe kadrosudur. Bu kadroya atanabilmek için ‘Ortaöğretim kurumlarının Ebelik veya Ebelik-Hemşirelik Bölümünden mezun olmak’ koşulunu sağlamak gerekir.

3. Sağlık Memuru

İlgili alanlardan mezun olan adaylar Sağlık Memuru kadrolarına başvurabilir. 70’li puanlarla atanmak mümkündür.

4. Teknisyen

Teknisyen kadroları da Ortaöğretim mezunlarının yönelebileceği kadrolardır. Fakat bu kadrolara girebilmek için öncelikle aranan niteliklerde yer alan kurumlardan mezun olmak gerekir.

ÖSYM KPSS 60,65,70,75 PUANLA MEMUR ATAMASI OLUR MU?

Memurluk için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) önlisans kaç puanla nereye girilir? Devletin boş kadroları ve yeni açılan kadroları 2020 yılı içerisinde dolacak. Peki hangi kurum hangi KPSS puanına göre memur alacak? KPSS  55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 puan ile nereye girilir, memurluk gelir mi atanır mıyım sorularınızın cevabı…

2018 KPSS MEMURLUK SINAVINA KAÇ KİŞİ GİRDİ?

ÖSYM tarafından Ortaöğretim alanında 2016 yılında yapılan sınav en kalabalık sınav oldu. 2016 yılında sınava giren aday sayısı 3 milyon 293 bin iken bu sayı 2018 yılında 1 milyon 24 bine düştü.

Genel Olarak Ataması Daha Kolay Olan Bölümleri Listelersek:
-Sosyal Hizmet Bölümleri 
-Çocuk Gelişimi 
-Veterinerlik 
-Beslenme ve Diyetik 
-Sağlık ile İlgili Bölümler 
-Mütercimlik

Düz Lise mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edebilir?Öncelikle şunu belirtelim ki düz lise mezunlarının KPSS ile atama yapılan devlet memurluğu kadrolarına atanabilmeleri için KPSS’den çok yüksek bir puan almaları gerekiyor. Bunun nedeni ise Düz Lise mezunları için açılan kadro sayısının oldukça kısıtlı olması. Yani açılan kadro sayısı ne kadar az ise KPSS’den alınması gereken puan da o kadar yüksek olmak zorunda. Çünkü, KPSS’den yüksek puan alarak diğer Düz Lise mezunu rakiplerin önüne geçilebilir. Son dönemlerdeki KPSS tercihleri incelendiğinde Düz Lise mezunları için taban puanların 95’e kadar çıktığını görebiliyoruz. Memur adaylarının 95 ve üstü puanlarla düz memurluk, VHKİ ve Bilgisayar İşletmenliği gibi kadrolara atanma şansı var. Ancak daha düşük puanlarla da atama yapılan memurluklar da var. Bunlar genelde şoför, hizmetli vb. gibi diğer memurluklara nazaran daha alt sınıf kadrolar olarak dikkat çekiyor. 70 ve üzeri KPSS puanı aldıktan sonra tek alternatifiniz tercih yapılarak sonuçlanan Genel Atamalar değil. Birçok devlet kurumu Genel Atamalar’ın dışında ara dönemlerde açıktan atama ile memur alımı yapıyor. Özellikle Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı yıl içinde çok sık açıktan atama ile işçi ve memur alımı yapıyor. Bu memur alımları içinde Düz Lise mezunları için ayrılan kadrolar da yer alıyor. Ancak bu atamalarda ilk olarak bir önceki paragrafta bahsettiğimiz KPSS’den en az 70 puan almak şartı ile karşılaşacağınızın altını şimdiden çizmekte fayda görüyoruz. Yukarıda saydıklarımızın dışında Düz Lise mezunlarının son yıllarda en çok rağbet gösterdiği bir başka memurluk da “Zabıt Katipliği”. Zabıt Katibi olabilmek için yine KPSS’den en az 70 puan almak ve Adalet Bakanlığı’nın ilgili kurumlarının yaptığı “10 parmak klavye sınavı”nı başarıyla geçmek gerekiyor. Daha kapsamlı bir araştırmak yapılarak 
“Düz Lise mezunları KPSS’de hangi bölümleri tercih edebilir?” sorusuna daha fazla alternatif üretmek mümkün. Bu konuda Düz Lise mezunları kendileri için en iyi seçenekleri araştırma yaparak tespit edebilir.2020'de lise düzeyinde KPSS olacak mı?Evet. Daha önceki çift yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da lise düzeyinde KPSS yapılacak.2020'den sonra lise için bir daha KPSS yapılmayacak mı? 2020, 2022 gibi tüm çift yıllarda lise düzeyinde KPSS yapılacaktır. Farklı dedikodulara itibar etmemek iyi olacaktır. 

Bu yazımızda lise mezunları için tercih işlemleri hakkında bilgilendirme yapacağız. Tercih işlemlerinizi nasıl yapacaksınız, hangi kadrolara nasıl başvuru hakkınız var ve tercihlerde kullanılan kodlar nasıl kullanılır gibi sorularınıza cevap arayacağız. İşte detaylarıyla lise tercihleri. Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2019/2 Tercih Kılavuzuna göre de belirtildiği üzere ortaöğretim mezunları KPSSP93 puanlarını kullanacaklar. Tercihler yapılırken kadro ve pozisyonlar ve bunlar için aranan nitelikler bulunuyor. Herhangi bir kadro için karşısında yer alan nitelik kodlarından sadece bir tanesini karşılaması yeterli olacaktır. Yani bir kadro için 3 veya 4 farklı nitelik kodu varsa hepsini sağlamanız gerekmiyor. Sadece 1 tanesi size uyuyorsa o kadro veya pozisyona başvuru yapabilirsiniz. Hangi kadroya hangi şartlar arandığı konusunda detaylar şu şekilde olacak. Tercihler yapılırken size uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablo vardır. Bu tablo “Aranan Nitelikler Kodları” şeklinde yer alır. Aşağıda da ortaöğretim mezunları için olan tablo incelenmesi gerekiyor. Lise mezunları bu sütunda yer alan nitelik kodlarını incelemesi gerekiyor. Bu nitelik kodlarının sizin için uygun olup olmadığı oldukça önemlidir. Size uymayan alandan tercih yapamazsınız. Aşağıda bunu örneklerle anlatacağız.

TERCİH SİSTEMİNE NASIL GİRİLECEK?

KPSS-2019/2 Tercih Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlandı. Adaylar tercihlerini “https://ais.osym.gov.tr” adresinden 3-12 Aralık tarihleri arasında yapabilecek. Tercih süreci 12 Aralık 2019 saat 23.59'da sona erecek. 
ÖSYM'nin ana sayfasında yer alan "Tercihler" alanında "KPSS-2019/2 Tercih İşlemleri" alanına giriş yapmak gerekiyor. Bireysel T.C. Kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapacaksınız. Şifresini unutan adaylar ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden şifre temin edebilirler. Buradaki "şifremi unuttum" seçeneğinden size yöneltilen soruları doğru cevaplayarak ücretsiz şifre alabilirsiniz. Buradan şifre alamazsanız ÖSYM başvuru merkezlerinden şahsen başvuru ile ücret karşılığı şifre alabilirsiniz. En fazla 30 tercih yapılabilecek ve size uygun olan kadrolara tercih yapabileceksiniz. Tercih sırası adayın isteğine göre olacak. Tercihlerinizi ÖSYM'nin sistemine girmeden önce kendiniz bilgisayarda bir word veya excel dosyasına kaydederek yapmanızda ve buradaki tercihlerinizi ÖSYM sistemine yazarken kolaylık sağlayacaktır. Tercih işlemleri alanına girildikten sonra "Tercih Bildir" tıklanacak ve size ait bilgiler olacak. Kendinizi ait tercih listesini buraya kaydedeceksiniz. Tercih yaptığınızdan emin olmak için şu ibareyi görmeniz gerekiyor: “Tercihleriniz ……….. tarihinde ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekir. Bu aşamada “Yazdır” alanına tıklayarak bir çıktı alıp saklamanız gerekiyor.Hangi kadrolara tercih yapabildiğiniz nasıl belli olacak?Örneğin bir kadroyu ele alalım. Teknisyen alımı için nitelik kodları 2011, 2023, 2027, 7225, 7257, 7300 olarak geçmektedir. Bu kadroya başvuru yapmak için bu kodlarda geçen tüm nitelikleri taşımak gerekmiyor. Sadece bir tanesini taşımak bu kadroya başvuru yapabilmek için yeterlidir. 

2011: Ortaöğretim Kurumlarının Bilişim Teknolojileri Alanı ve Dallarından mezun olmak. Bilişim teknolojileri alanı ve dalları olarak geçer. 
2023: Ortaöğretim Kurumlarının Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı ve Dallarından veya Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı – Endüstriyel Elektronik Dalından mezun olmak. Elektrik-elektronik teknolojisi alanı ve dalları, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı – endüstriyel elektronik dalı, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı – endüstriyel kontrol dalı olarak geçer. 
2027: Ortaöğretim Kurumlarının Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı ve Dallarının, Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı – Otomatik Kumanda Dalının veya Tekstil Teknolojisi Alanı – Tekstil Mekatroniği Dalının birinden mezun olmak. Tekstil teknolojisi alanı – tekstil mekatroniği dalı,  elektrik-elektronik teknolojisi alanı – otomatik kumanda dalı ve endüstriyel otomasyon teknolojileri alanı ve dalları olarak geçer.
7225: Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması
7257: Seyahate Ve Arazide Çalışmaya Elverişli Olmak
7300:Bu kadro/pozisyonda vardiya sistemi uygulanmaktadır

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu