Kötü Kedi Şerafettin Google’a Karşı

Dünya devi Google, Türkiye'nin ilk animasyon filmi “Kötü Kedi Şerafettin”in yapımcılarıyla davalık oldu. “Kötü Kedi Şerafettin”in yapımcıları, filmin korsan görüntüleri Google tarafından yayınlanmasına sessiz kalmadı.
Geçtiğimiz Şubat ayında vizyona giren ‘Şero’nun yapımcıları arama motoru Google'a maddi ve manevi tazminat davası açtı. Şirketin avukatı Kadir Kurtuluş açılan davanın dilekçesini hazırladı.
Dilekçede, “Kötü Kedi Şerafettin”in vizyona girmesiyle birlikte, korsan görüntülerinin internete düştüğü belirtildi. Filmin, internete yasalara aykırı bir şekilde düştüğünü ifade eden Kurtulmuş, bir site hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve erişim kararı aldırdıkları belirtti. Erişim yasağı getirilen siteye Google tarafından yapıldığını tespit ettiklerinin altını çizen şirketin avukatı, Google'a yazı yazdıklarını bu içeriğin kaldırılmasını talep ettiklerini açıkladı. Talepleri Google tarafından kaldırılsa bile web'de var olmaya devam edeceği gerekçesiyle reddedilen avukat Kadir Kurtulmuş, bu nedenle Google'a dava açmaya karar verdiklerini söyledi. Google'ın kanun karşısında yer sağlayıcı ve yüklenen sorumluluklara uymakla yükümlü olduğunu belirten “Kötü Kedi Şerafettin”in yapımcı firmasının avukatı, dilekçesinde filmi sinemalarda 359 bin 176 kişi izlerken, internette korsan yayından 10 milyon kişi tarafından arandığını da vurguladı.Google'a maddi ve manevi tazminat davası açtıGoogle tarafından talepleri reddedilen şirket, avukatları aracılığıyla Google’a bin 500 TL maddi ve 100 bin TL manevi tazminat davası açtı.
Mahkemenin iddiaları araştırmak üzere bilirkişi tayin etmesi bekleniyor. Eğer mahkeme Şero'yu haklı bulur ve bilirkişi korsan sitelerde yayınlanan filmi 10 milyon kişinin izlediğini belirlerse, Google'ı büyük bir tazminat bekliyor.

Bir cevap yazın