Samsun Haberim | Samsun Haber

KOSGEB’in faizsiz hibe kredi ödemeleri başladı

KOSGEB Faizsiz 50 bin liralık hibe kredi sonuçları geçtiğimiz gün açıklanmıştı. 244 bin 980 kobinin başvurduğu Hibe kredi başvurularından ise 15 bin kobi KOSGEB 50 bin lira faizsiz kredisinden yararlanma hakkı kazanmıştı. Şimdi akıllarda şu soru oluştu: KOSGEB hibe 50 bin lira kredi ödemeleri nerden yapılacak?

KOSGEB’in faizsiz hibe kredi ödemeleri başladı
185 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

KOSGEB Faizsiz 50 bin liralık hibe kredi sonuçları geçtiğimiz gün açıklanmıştı. 244 bin 980 kobinin başvurduğu Hibe kredi başvurularından ise 15 bin kobi KOSGEB 50 bin lira faizsiz kredisinden yararlanma hakkı kazanmıştı. Şimdi akıllarda şu soru oluştu: KOSGEB hibe 50 bin lira kredi ödemeleri nerden yapılacak?KOSGEB tarafından verilen 50 Bin liralık kredi 1 yıl boyunca ödenmeyecek. 1 yılın sonunda ise 3 aydan üç aya olmak üzere toplam 36 ayda geri ödenecek. KOSGEB'den 50 bin lira kredi almayı kazanan 15 bin kobi paralarını çekmeye başladı.KOSGEB hibesi ödenmeye başlandıBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” ödemelerine başlandığını belirterek, “İşletmeler, kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde, bakanlığın 'ALO 130' numaralı şikayet hattıyla KOSGEB'e başvurabilecek.” ifadesini kullandı.
Özlü, KOSGEB'in 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”ne ilişkin açıklamada bulundu.
Faizsiz, 12 ayı ödemesiz, geri kalanın 3'er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli desteğe 244 bin 980 başvuru yapıldığını belirten Özlü, söz konusu krediden 81 ilde belirlenen 15 bin işletmenin faydalanacağını kaydetti.KOSGEB KREDİSİNDE ANLAŞMALI BANKALARÖzlü, daha çok 1 ila 9 personel çalıştıran mikro işletmelere sağlanacak kredinin, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla anlaşmalı Akbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılacağını belirtti. İşletmelerin, kredi kullanımı sırasında bankalar tarafından herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaları halinde, bakanlığın “ALO 130″ numaralı şikayet hattıyla KOSGEB'e başvurabileceklerine değinen Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:KOSGEP FAİZSİZ 50 BiN TL KREDİ”Kredi kullandırılmasında, ilk olarak her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlendi. Ardından işletmeler ölçeklerine göre 'mikro, küçük, orta' olarak sınıflandırıldı. TÜİK verisine göre il kotasının yüzde 93'ü mikro ölçekli işletmelere, yüzde 6'sı küçük ölçekli işletmelere, yüzde 1'i ise orta ölçekli işletmelere ayrıldı. İşletmelerin iş birimi sayısı göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada bir eşitlik söz konusu olursa, bilgi beyannamesinde yer alan bilgilere göre satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapıldı. Üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik sağlandı.”
Özlü, bu değerlendirmelerin yanı sıra başvuruda bulunan işletmeciler hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) veya başka bir terör örgütüyle ilişkisi olup olmadığına dair güvenlik soruşturması yapıldığını da aktardı.
İlgili Haber:
http://localhost/sam/kosgep-faizsiz-50-bin-tl-hibe-kredi-sonuclari-aciklandi-h4275.html

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu