Samsun Haberim | Samsun Haber

Kanal Nok

Koronavirüs hakkında bildiklerinizi unutun

Samsunhaberim ailesi olarak, kurulduğumuz günden beri halkı doğru bilgilendirmeyi vazife edinmekteyiz. Bu zor günlerde bu sorumluluk bilinci ile okurlarımızın sağlığı için Koronavirüs’ü Çin’den dinledik.

Koronavirüs hakkında bildiklerinizi unutun
926 views
20 Mart 2020 - 9:52
Kanal Nok

Samsunhaberim ailesi olarak, kurulduğumuz günden beri halkı doğru bilgilendirmeyi vazife edinmekteyiz. Bu zor günlerde bu sorumluluk bilinci ile okurlarımızın sağlığı için Koronavirüs’ü Çin’den dinledik.

NEDİR BU KORONAVİRÜS ?

Hayvanlarda 4 alt tür olmak üzere yaygın görülebilen bu virüs, Ender hayvanlardan insana bulaşma ihtimali taşıyor. Ender hayvanlardan insanlara bulaştığında adını “zoonoz” kelimesi alıyor.

KORONAVİRÜS BAŞLANGICI

Koronavirüsün insandan insana bulaşabilen türünün ilk örnekleri 2003 yılında ortaya çıkan SARS ve 2019 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıkan MERS salgınlarında görüldü. Şuanda dünya gündemine ve sağlık gündemine adeta taht kuran virüs ise SARS ve MERS salgınlarından daha farklı fakat aynı virüse bağlı bir tür.

KORONAVİRÜS NASIL ÖLDÜRÜYOR ?

Virüs insanlara bulaştıkdan sonra direkt olarak akciğere yerleşim sağlıyor ve burada çoğalmaya başlıyor. Yeni bir tür olduğu için bağışıklık sistemimiz virüsü tanımlayamıyor. Bu sırada Zaatüre gerçekleşiyor ve Akciğer Kapasitesi azaldığı için hastalar solunum sorunu çekiyor. Genel kayıplar ise İlerlemiş virüsün solunum yetersizliği sağladığından kaynaklanıyor.

KİMLER RİSK ALTINDA

Bağışıklık sistemi zayıf olan riskli grupların başında yaşlılar, çocuklar ve gebeler yer alıyor. Ayrıca astım, KOAH, böbrek yetmezliği vb. kronik hastalıkları olanlar da risk grubunda yer alıyor. Ancak şu anki yeni koronavirüs salgınında ilk bulgulara göre 25 yaş ve üzerindeki kişilerde hastalık daha fazla. Bilinen en küçük yaştaki hasta ise 2 yaşında Çinli bir kız çocuğu.

NASIL TEST YAPILIYOR

Halihazırda bilinen hastalıklar için birçok tanı yöntemi, araç gereç, tahlil vs. mevcut. Ancak yeni çıkan bir virüsün ne olduğunu ve hangi özellikleri taşıdığını anlamak için uzun süren analizler gerekli. Yeni bir virüsün “yeni” olduğunu anlamak için genetik yapısının çözümlenip daha önce bilinen türlerle karşılaştırılması gerekiyor. Eğer bilinen türlere uymuyorsa bu durumda yeni olduğuna kanaat getiriliyor. Bir canlının genetik yapısını çözümlemek eskiden yıllar alabiliyordu, şimdi ise gelişen teknoloji ile günler içerisinde bu mümkün. Nitekim 9 Ocak tarihinde de yeni koronavirüsünün genetik yapısı tamamen çözümlendi. Hastalara tanı koymak için alınan balgam ve burun sürüntüsü numunelerinde bulunan virüslerin genetik yapıları çıkarılıyor, ardından 9 Ocak’ta tespit edilen gen dizisiyle karşılaştırılıyor.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Hastalığın belirtileri basit bir soğuk algınlığından zatürreye kadar uzanan geniş bir yelpazede dağılıyor. Sık rastlanan en önemli belirtileri ise yüksek ateş, balgamlı öksürük, nefes darlığı. Belirtisini gördüğümüzde doğrudan hastalığı tanıyabileceğimiz spesifik bir belirtisi yok.

İnternette dolaşan birçok korkutucu haber var. Kime güvenmeliyiz?

Toplumu endişeye düşüren ve hakkında net bilginin az olduğu konular asılsız haber salgınlarına uygun bir ortam oluşturabiliyor. Toplumsal endişe bireylerin zihninde birçok soru ortaya çıkarıyor, net bilgi olmadığı için cevaplanamamış sorular ise hızla asılsız bilgilerle karşılanabiliyor. Sosyal medyada dolaşan haberler toplumu daha fazla paniğe ve korkuya sevk edebiliyor. Korku ve panik ise toplumun koordinasyon içerisinde hareket etmesinin önünde önemli bir engel. Bu sebeple resmi kurumların, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarının haberlerini tercih etmek, sosyal medyada dolaşan ve teyit edilmemiş bilgilere maruz kalmaktan kaçınmak, medyada görülen ve “uzman” olarak sunulan kişilerin yetkinliklerini sorgulamak, sunulan bilgileri teyit etmeye çalışmak sağlıklı bilgiler edinmek için de büyük önem arz ediyor.

Çeviri: Bekir YENİSAN/Nok Medya Grubu

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu