KOBİ’lere Gümrük Birliği fırsatları ve zorlukları eğitimi

İşletmelerde tercih edilen kalifiyeli dış ticaret elemanı yetiştirilmesine ve ihracatın geliştirilmesine yönelik, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından uygulanmakta olan, AB hibe destekli, “AB-Türkiye İş Köprülerinin Daha Fazla İşbirliği ve Anlayış Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, “Gümrük Birliği Anlaşmasının KOBİ’lere Sunduğu Fırsat ve Zorluk Alanları, Deneyim Paylaşımı” konulu farkındalık semineri düzenlendi. Eğitimin açılışında konuşan Samsun TSO Dış İlişkiler Müdürü Oğuz Sandıkçı, yürütülen proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

“Samsun iş çevresiyle çalışmaya hevesliyiz”

Ardından da, Samsun TSO’nun proje ortağı Çek Ticaret Odası’ndan Dış İlişkiler Müdürü Jiri Hansl ise, yaptığı konuşmada, “Siz değerli iş adamlarını desteklemek için Samsun TSO ile işbirliği yapmaktan çok mutluyuz. Hepinizin de aşina olduğu AB pazarına girmek için bu tür seminerler düzenlemekteyiz. Bu konuda daha çok bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çek Cumhuriyeti’nin en büyük iş örgütü olan Çek Ticaret Odası adına buradayım. 16 bin üyeye sahibiz. Üyelerimiz, gayri milli hasılanın yüzde 65’ini temsil ediyor. Birlikte çalıştığımız Samsun TSO’da önemli hizmetler sağlayan profesyonel bir oda. Samsun iş çevresiyle birlikte çalışmaya da çok hevesliyiz. Umuyorum ki, bu proje Çek firmalarını Samsun’a, Samsun firmalarını da Çek Cumhuriyeti’ne götürmeye katkı sağlayacak. Bu da bizim esas amacımız” diyerek sözlerini tamamladı.  

Ergönül’den bilgi ve tecrübe paylaşımına önem verin mesajı

Daha sonra da Dış Ticaret Uzmanı Şefik Ergönül, “Gümrük Birliği Anlaşmasının KOBİ’lere Sunduğu Fırsat ve Zorluk Alanları” hakkında katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Gelişen dünyada bilginin önemine değinen Şefik Ergönül, “Bilgi bizde bir zamanlar kenara atılıyordu ve önem verilmiyordu. Daha sonra bilgi ve bilişim çağında olduğumuzu fark etmeye başladık. Daha sonra ihracatta çizgi yukarıya doğru çıkmaya başladı. Ülke olarak çok büyük bir pazarın yanıbaşındayız. Türkiye dünyanın 19’uncu büyük ekonomisi ama ihracatta 32’inci sırada. Çünkü biz malımızı satamıyoruz, pazarlayamıyoruz. Türkiye çok büyük bir gelişim gösterdi ama hala istediğimiz yerde değiliz. Ben bunu bilgiye yeteri kadar değer vermemeye bağlıyorum. Eğer verirsek çok farklı yerde oluruz. Günümüzde bilgi ve tecrübe paylaşımı çok önemli. Paylaşmalıyız, etkileşime girmeliyiz. Bu gibi çabaları artırmalıyız. Avrupa Birliği 510 milyon nüfusa sahip. Yanı başımızda hazine sandığı var. Avrupa Birliği pazarı dünyada ihracatta ve ithalatta ikinci sırada. Biz mutlaka katmadeğerli ithalat yapmalıyız. AB ile çalışıyoruz. Ama oradaki pazar daralması ve durulması bizi fena etkiliyor. O nedenle pazar çeşitlendirmesine gitmeliyiz. Onu da yapmaya başarılıyız. İhracatın kuyruğunu tutmamız için daha çok çalışmalıyız” dedi. 

Bir cevap yazın