Samsun Haberim | Samsun Haber

Kış Saati Uygulaması Depresyona Mı Neden Oluyor?

Danimarka ve ABD'li araştırmacılar, yaz saatinden kış saatine geçişin depresyon vakalarını artırdığını belirtiyor.

Kış Saati Uygulaması Depresyona Mı Neden Oluyor?
163 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Danimarkalı ve ABD'li bir araştırma ekibi ortak yaptıkları bir araştırmada, saat değişimleri ile depresyon arasındaki bağlantıyı konu edindi.
ABD basınında yer alan habere göre, uzmanlar yaptıkları araştırma sonucunda, Ekim ayında yaz saatinden kış saatine geçişin, sonbahar aylarında yaşanan depresyon vak'alarıyla derinden bağlantılı olduğunu tespit etti.
İncelemelerde özellikle Danimarka'da 1995 – 2012 yılları arasında depresyon teşhisi konan 185 bin 419 hasta gözlemlendi.
Araştırmacılar, saat değişiminden önceki ve sonraki, depresyon vak'alarının oranlarını mukayese etti. Araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre, yaz saati uygulamasından çıkışın depresyon vak'alarında yüzde 11'lik artışa neden olduğu tespit edildi.
Bununla beraber, yaz saati uygulamasına geçildiği ilkbahar aylarında depresyon vak'larında bir farklılık görülmedi.Nedeni: Gün ışığından bir saatlik kayıpGün ışığından maksimum oranda faydalanmak için kullanılan bu uygulama ile saatler ilkbahar aylarında bir saat ileri, sonbaharda aylarında ise bir saat geri alınıyor.
Standart zaman uygulaması ise bir saatlik gün ışığının öğlenden alınarak sabahın erken saatlerine eklenmesi demek.Bunun sonucunda gün ışığından bir saat kaybediliyor.Yaz saati uygulaması ilk nasıl başladı?
Yapılan değerlendirmelere göre, bahar aylarında depresyon vak'alarında azalmanın yaşanmaması, depresyonun sadece saat uygulamasından kaynaklanmadığı sonucunu veriyor.
Depresyon durumlarındaki artış, sonbahar aylarında saatlerin geriye alınması ile alakalı bir durum.
Güneşin bir anda bir saat daha erken batmaya başlamasının, depresyona meyilli insanlarda olumsuz ruhsal etkiye neden olabileceği iddia ediliyor.
Uzun yaz günlerinin ise depresyona karşı koruyucu etkisi ise bilinen bir gerçek.
Aslında bu saat değişiklikleri ile beraberinde negatif bir ruhsal etki hissediliyorsa, 'yapılabilecek en etkili şeylerden bir tanesi, kış aylarında bile dışarıda harcanan zamanı artırmaya çalışmak' tavsiye ediliyor .

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu