Samsun Haberim | Samsun Haber

Kış lastiği zorunlu mu?

Kış mevsimine girmemizle birlikte Türkiye’nin bir çok ilinde kar yağışı başladı. 2018 yılında kış lastiği hangi araçlara zorunlu, 2017-2018 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, kış lastiği takmak kişisel araçlara zorunlu mu? soruları soruluyor

Kış lastiği zorunlu mu?
202 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Kış mevsimine girmemizle birlikte 2018 yılında kış lastiği hangi araçlara zorunlu sorusunun cevabı aranmaya başladı. 2017-2018 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, kış lastiği takmak kişisel araçlara zorunlu mu? Zorunlu Kar Lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?Gizli buzlanmalara karşı hazırlıksız yakalanan sürücüler ise hasarlı kazalara sebep oldu. Kış gelince sürücüler kış lastiği takma zorunluluğunun gelip gelmediğini de merak ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2012'de yürürlüğü giren ve “Kış şartlarına uygun olmayan ve kar lastiği takılmamış araçların yola çıkmalarına izin verilmeyecektir” kanunuyla birlikte kış lastiği olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaklanmış, çıkmaları halinde cezai uygulamaya tabi olacakları kararlaştırılmıştır. Ticari araçların kış lastiği takmaması halinde yapılacak olan cezai işlemin 625 TL olarak açıklandığı belirtildi. 1 Ocak 2018'den itibaren 715 lira olacak ve yola devam etmelerine izin verilmeyecekPeki kış lastiği ne zaman takılacak? Araçlarda kış lastiği zorunlu olacak mı?Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığın’dan gerekli açıklama çok geçmeden geldi. Bakanlık, şahsi tescilli taşıtların kış lastiği takma zorunluğu olmadığını söyledi.Kış lastiği şahsi otomobillere zorunlu değilBakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu olmadığı belirtildi. Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların olduğu söylendi.
Kış lastiği takma zorunluluğu hakkında yapılan açıklamada, 9 Şubat 2017 Resmi Gazete'de yayımlanan 687 nolu KHK ile Bakanlığa verildiği anımsatılarak;
“1 Nisan 2017'de Resmi Gazetede yayımlanan, 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ' ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir. Buna göre, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır. Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır. Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz.” denildiHangi araçlar kış lastiği takmak zorunda?Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin ayrıca seyir sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 milimetreden az olamaz.
Şahsi araçları olan sürücüler de bu açıklama ile yeni bir açıklama gelene kadar rahatlamış gibi görünüyor. Kış aylarında sürücülerin, kış lastiği takmış olsalar dahi buzlanmaya karşı dikkat etmeleri gerekiyor.Kış lastikleri için kar yağmasını beklemeyinKış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı var. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.Normal lastik ile kış lastiği arasındaki fark nasıl anlaşılır?Bu önerilere dikkat!Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir. Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 35 metreye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik bu fark ile ciddi boyuttaki kazaların önüne geçilebilir. Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlar. Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle 4 lastiğin de kış lastiği olması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. Kış lastikleri bölgesine göre soğukların başladığı Ekim ile Nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 derece veya altına düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir. Kış lastiğinin kışın daha iyi performans göstermesinin en önemli nedeni yumuşak kalabilen hamurudur.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu