GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-12-2019 10:43   Güncelleme : 02-12-2019 11:25

Kış lastiği zorunlu mu?

Kış mevsimine girmemizle birlikte Türkiye’nin bir çok ilinde kar yağışı başladı. 2019-2020 yılında kış lastiği hangi araçlara zorunlu, 2019-2020 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, kış lastiği takmak kişisel araçlara zorunlu mu? soruları soruluyor.

Kış lastiği zorunlu mu?

Kış mevsimine girmemizle birlikte 2019-2020 yılında kış lastiği hangi araçlara zorunlu sorusunun cevabı aranmaya başladı. 2019-2020 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, kış lastiği takmak kişisel araçlara zorunlu mu, zorunlu kar lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Gizli buzlanmalara karşı hazırlıksız yakalanan sürücüler, hasarlı kazalara sebep oldu. Kış gelince sürücüler kış lastiği takma zorunluluğunun gelip gelmediğini merak ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2012'de yürürlüğü giren ve "Kış şartlarına uygun olmayan ve kar lastiği takılmamış araçların yola çıkmalarına izin verilmeyecektir" kanunuyla birlikte kış lastiği olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaklanmış, çıkmaları halinde cezai uygulamaya tabi olacakları kararlaştırılmıştır.

CEZASI 625 TL

Ticari araçların kış lastiği takmaması halinde yapılacak olan cezai işlemin 625 TL olarak açıklandığı belirtildi. Bu ücret 1 Ocak 2020'den itibaren güncellenecek.

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILACAK? ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU OLACAK MI?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığın’dan gerekli açıklama çok geçmeden geldi. Bakanlık, şahsi tescilli taşıtların kış lastiği takma zorunluğu olmadığını söyledi. Kış lastiği şahsi otomobillere zorunlu değil. Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, hususi tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu olmadığı belirtildi. Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar sadece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların olduğu söylendi. Kış lastiği takma zorunluluğu hakkında Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "09.02.2017 tarihli ve 29974 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanan 687 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 2.maddesiyle 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘na “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi eklenmiş olup denetimlerimiz bu çerçevede yapılmaktadır.Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanması zorunludur. İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenmektedir. Bu çerçevede Valiliğimizce İlimiz sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlar için her yılın “1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Mart” tarihleri arasında Kış Lastiği kullanma zorunluluğu getirilmiştir." denilmişti.

HANGİ ARAÇLAR KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNDA?

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin ayrıca seyir sırasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Şahsi araçları olan sürücüler de bu açıklama ile yeni bir açıklama gelene kadar rahatlamış gibi görünüyor. Kış aylarında sürücülerin, kış lastiği takmış olsalar dahi buzlanmaya karşı dikkat etmeleri gerekiyor.Kış lastikleri için kar yağmasını beklemeyin. Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı var. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.

NORMAL LASTİK İLE KIŞ LASTİĞİ ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir. Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 35 metreye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik bu fark ile ciddi boyuttaki kazaların önüne geçilebilir. Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlar. Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle 4 lastiğin de kış lastiği olması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. Kış lastikleri bölgesine göre soğukların başladığı Ekim ile Nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 derece veya altına düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir. Kış lastiğinin kışın daha iyi performans göstermesinin en önemli nedeni yumuşak kalabilen hamurudur.

NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Yakakent'ten kartpostallık kar manzaraları
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA