Samsun Haberim | Samsun Haber

Kar Yemek Gerçekten Zararlı Mı?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kar yeme mevsimi açılmış oluyor Anadolu'da… Peki ama bu ne kadar doğru?

Kar Yemek Gerçekten Zararlı Mı?
417 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Bir çoğumuzun çocukken yaptığı bir şey kar yemek. Ancak bilim insanları bunun kötü bir alışkanlık olduğunu ifade ediyor. Sakın ben şehirde yaşamıyorum, burada hava temiz diye düşünmeyin! Sanayiden kaynaklanan kirletici maddeler artık tüm dünyayı sarmış durumda.
Anadolu'da özellikle kış mevsimi pekmez ve balla karıştırıp kar yemek için iple çekilir. Romantik duyguları çağrıştıran hakkında henüz insanlık çok bilgi sahibi değil. Kar taneleri havada bulunan zararlı maddeleri içine emebiliyor. Eğer sağlığınızı kaybetmek istemiyorsanız kar yememeniz gerekiyor. Kar kristallerinin havadan toprağa düşme hızı ortalama saatte 800 metre. Bu da sıkışık bir trafikte ilerlemeye benziyor. Yani kar tanesi havada kaldığı sürece zehirli maddelerle bir araya gelebiliyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, karın daha yere düşmeden kirlendiğini, ağır metallere bulaşmış kar kristallerinin birçok hastalığa davetiye çıkarttığını vurguluyor.
Meteorolojinin artık eskisinden daha iyi bir şekilde kaynak, yer, zaman, miktar, yükseklik ve olasılık belirten kar tahminleri yaptığının altını çizen Kadıoğlu, yerel yönetimlerin de karla mücadele planlarını güncellemeleri gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Kadıoğlu Türkiye'yi etkileyen soğuk hava ve kar yağışıyla ilgili özellikle önümüzdeki günlerde sürücülerin dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Kadıoğlu, araçların hem dost hem düşman olabileceğini ifade ederken, araçlarda yedek lastik, kriko, çekme halatı, ilk yardım çantası, zincir, battaniye, kışlık giyecek, el feneri, pil, yüksek enerji veren yiyecek ve içecek, ilaç, mum, çakmak, tuvalet kağıdı bulundurulması gerektiğinin altını çizdi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu