Samsun Haberim | Samsun Haber

İtalya’da sandıktan çıkan sonuç hükumeti düşürdü

Geçtiğimiz gün anayasa değişikliği konusunda referanduma giden İtalya'da sandıktan “hayır” çıkması üzerine Başbakan Renzi, istifasını sunmaya karar verdi.

İtalya’da sandıktan çıkan sonuç hükumeti düşürdü
212 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Anayasa değişikliği için referanduma giden İtalya, sandıkta yüzde 60 gibi bir oranla anayasa değişikliğine “hayır” dedi. Sandıktan alınan mağlubiyet sonrası “Tüm sorumluluğu üstleniyorum” diyen Başbakan Matteo Renzi'nin bugün Cumhurbaşkanına istifasını sunması bekleniyor.
İtalyan Senatosu'ndaki koltuk sayısını azaltarak yasama sürecini ciddi şekilde hızlandırmayı hedefleyen anayasa değişikliği İtalyan seçmen tarafından kabul görmedi. Alınan sonuçların ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Renzi, “Demoktasiye inandığını ve mağlubiyetin tüm sorumluluğunu kabul ediyorum” dediği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü,”Son derece net bir biçimde 'Hayır' oyları kazandı. Üzgünüm ama pişmanlık duymadan gidiyorum.” dedi.Matteo Renzi: “Bu net bir yenilgidir”İtalyan seçmenlerin yüzde 68 gibi bir oranla katılım gösterdiği referandumu “bir demokrasi bayramı” olarak değerlendiren Renzi, “talyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Hayır cephesi kazandı. Bu net bir yenilgidir. Bu yenilgi benim. Hayır cephesinin liderlerini kutluyorum. Kendi adıma sorumluluğu üstleniyorum.” dedi
Görevde kaldığı sürede ülkesi için en iyi olanı yapmaya çalıştıklarını belirten Matteo Renzi, seçilecek yeni hükumete başarılar dilerken nlar için bir tavsiye dosyasını da hazır tuttuğunu söyledi. “Evet” oyu verenlerin değil kendisinin kaybettiğini ifade eden Renzi, ülkesinin iyiliği için çalıştığını ancak önemli bir değişim fırsatının kaçtığını söyledi. Renzi, referandumda aldıkları yüzde 40 civarındaki oyun önemli bir oran olduğunu ancak kazanmak için yeterli gelmediğini de belirtti.“Senatörleri koltuğundan etmek isterken, kendi koltuğumdan oldum”Seçim mağlubu Başbakan Rezni'den itiraf gibi bir açıklama daha gelirken, Cumhurbaşkanı Mattarella istifasını bugün sunması beklenen Renzi, “Senatörleri koltuğundan etmek isterken, kendi koltuğumdan oldum. İtalyan siyasetinde kimse kaybetmez ama ben farklıyım. Kaybettim. Bunu boğazım düğümlense de yüksek sesle söylemek istiyorum. Ben zafere taşıyamadım ama gerçekten bu aşamaya kadar yapılması gereken neyse onu yaptım.” dedi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu