Samsun Haberim | Samsun Haber

İsrail’de Bir Türlü Söndürülemeyen Yangın Terör Eylemi Mi?

İsrail'de 4 gündür devam eden ve bir türlü söndürülemeyen yangınlarda “terör eylemi” endişesi. Ülkenin birçok noktasında kontrol altına alınmaya çalışılan yangın nedeniyle 10 binlerce kişi evinden oldu.

İsrail’de Bir Türlü Söndürülemeyen Yangın Terör Eylemi Mi?
193 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İsrail, 4 gündür devam eden ve ülkenin bir çok noktasında ekipler tarafından müdahale edilen yangın kontrol altına alınmaya çalışılırken, ülke genelinde 10 binlerce kişi evlerini tahliye etmek zorunda kaldı. Ülkede 2 ay süren büyük kuraklığın ardından 13 noktada birden devam eden yangınlarda henüz ciddi bir yaralanma yaşanmazken, İsrailli yetkililer yangınların nedenini “terör faaliyeti olarak değerlendiriyor.
İsrail'de 2 ay yaşanan kuraklığın ardından 13 noktada çıkan yangınlar için yetkililer “terör eylemi”  üzerinde dururken; edinilen bilgiye göre İsrail polisi, olayla ilgisinin olduğundan şüphelendiği 12 kişiyi göz altına aldı. İsrail basınında yer alan haberlere göre aralarında Türkiye'nin de olduğu 7 ülke, yangınla mücadele  için İsrail'e toplam da 10 uçakla yardım eli uzatıyor.
 “Her halükarda terör eylemidir”İsrail polisi olayı “terör eylemi” olarak değerlendirdiği aktarılırken, Başbakan Netanyahu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Kundaklama nedeniyle çıkan her bir yangın her halükarda terör eylemidir. Biz de buna öyle yaklaşımda bulunacağız” dedi.
Sağcı Şas Partisinden Eğitim Bakanı Naftali Bennett' ise biraz daha ileri giderek olayı Filistinli Arapların gerçekleştirdiğini iddia ederken, kendi twitter hesabından yaptığı açıklamada: “Sadece bu ülkeye ait olmayanlar ülkeyi yakma kapasitesine sahiptir” dedi.“Şimdiye kadar 4 Filistinli göz altına alındı”İsrail güvenlik güçleri olayla bağlantısının olduğunu düşündüğü 4 Filistinliyi göz altına aldı. Şüpheli olarak göz altına alınan 4 Filistinli'nin yarın mahkemeye çıkacağı bildirilirken; Filistin Sivil Savunma İdaresi, İsrail hükümetinin yangınların söndürülmesi için yardım talebinde bulundu.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu