İsmail Can: “Gelecekte insan bedeni yapılabilecek”

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Yiğit Güler’in hazırlayıp sunduğu’Geleceğe Bakış’ programında katılan VEB Bilgi İşlem Genel Müdürü İsmail Can, ” Siz 3 boyutlu yazıcıya materyal olarak kök hücret veriyorsunuz ve bir tane kulak üret, ya da kalp kapakçığı üret dediğinizde, kalp kapakçığını oluşturan materyalleri verdiğinizde organ yazıyor. Gelecekte 3 boyutlu yazıcılarla insan bedeni bile yapılabilecek” dedi.

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan ve Yiğit Güler’in hazırlayıp sunduğu’Geleceğe Bakış’ programının konuğu VEB Bilgi İşlem Genel Müdürü İsmail Can oldu.

İsmail Can, kendisine yöneltilen kripto paraların geleceği ile ilgili ne düşünüyorsunuz sorusu üzerine, ” Gelecekte hayatımızda var olacak olan en önemli şeylerden bir tanesi kripto para. Gelecekteki hayatımızdaki en önemli şey. Kripto para deyince aklımıza bitcoin geliyor. Ama önümüzdeki 5-10 yıllık bir sürede ‘libracoin’ denilen bir coin çıkacak. Aslında bu coin değil dijital para olarak çıkacak. Bitcoin gibi her gün değişecek olan ya da herhangi bir işleme tabi olan bir para olmayacak. Şuanda Facebook tarafından duyuruldu ama ortaklarına bakmamız gerekiyor. 27 tane dünya şirketi var. Bunların içesinden PayPal, Coca Cola, Amazon gibi şirketler var. Hedef 100 tane dünya şirketinin bir araya gelerek bu parayı çıkarması.” diye konuştu.

HEPİMİZİN KRİPTO CÜZDANLARI OLACAK

İsmail Can, “Libracoin hayatımıza ne katacak? Hemen hemen 2 milyar kullanıcısı olan bir Whatsapp var Facebook’a ait. Whatsapp’ta hepimizin bir cripto para cüzdanı olacak. Yani artık kredi kartı gibi şeyler kullanmayacağız. Elimizdeki cep telefonumuzla beraber tüm ödeme sistemlerimizi yapacağız. Bu kripto paralar kişiden kişiye para transferini çıkartacak. Şuanda yurt dışına para gönderdiğinizde bankalara komisyon ödüyorsunuz. Ama artık, whatsapp’tan mesaj atar gibi para gönderebileceksiniz. Bu ortak olacak 100 şirket, alışverişleri, çalışanların ödemelerini de librayla yapabileceğini duyuracak. ” dedi.

ÇİN KİŞİLERİ TAKİP EDİYOR

Böyle bir sisteme geçmelerinin sebebi, sizin bütün alışkanlıklarınızı bilecek olamaları ve bütün datalara sahip olmaları diyen Can, ” Size ona göre önerilerde bulunulacak. Nakit harcamalar kayıt altına alınamıyor. Ama Libracoin ile bu harcamaları kayıt altına alabilecekler. Böylelikle ne aldınız, ne sattınız, alışkanlıklarınız neler bunlara ulaşabilecekler. Bununla ilgili Çin, halkın sağlıkla ilgili bilgilerini almak için deri altına çip koyuyor. Bir dönem sonra o içipin üzerine ödeme sistemi bile yüklüyor olacaklar. ” diye konuştu.

KRİPTO PARALAR VAZGEÇİLMEZ OLACAK

Can, “Kripto paraların asıl çıkma sebebi kişiden kişiye para transferi. Tüm bilgilerin tek bir zincirde birleşmesi. Bütün harcamalarınız Libracoin üzerinden takip edilecek. İnternet çıkmaya başladığında kişiden kişiye müzik transferi diye bir şey çıktı. Herkes dedi ki, ‘Kim internet üzerinden müzik gönderecek? Kaset var, cdler var.’ ama şuan baktığımızda kasetler ya da cdler yok. İnternet üzerinden müzik transferi var. Yakın gelecekte paralar da merkezin olmadığı bir yerde transfer edilebilecek. Kripto paralar gelecekte vazgeçilmezler olacak.” diye sözlerine ekledi.

5G ALGORİTMASINI BULAN TÜRK BİR PROFESÖR

İsmail Can, “4.5G ile 5G arasında ne fark var önce buna bakmak lazım. 4,5G’de milisaniyelik kesintiler oluyor.Ama siz bunu fark edemiyorsunuz. Sağlık sektöründe biz bunu kullanamıyoruz. Örneğin Çinli ya da Amerikalı bir doktor, Türkiye’deki bir hastayı 4,5G ile ameliyat yapamaz. Ama 5G’de sıfır kesinti olduğu için kullanılabilir. 5G’de sanki kabloyla bağlıymışsınız gibi, sanki ordaymışsınız gibi hiçbir kesinti olmuyor. Dijital olarak hazırlanmış bir ameliyathanede, robotik ameliyatı direkt Amerika’daki doktor yapabilecek. Dünyadaki 5G algoritmasını bulan da Türk bir profesör. Ülkemiz adına sevindirici bir durum.” dedi.

3 BOYUTLU YAZICILARLA GELECEKTE İNSAN BEDENİ YAPILABİLECEK

Bir çok insanı işsiz bırakacak şeylerden bir tanesi 3 boyutlu yazıcılar diyen Can, “3 boyutlu yazıcı ile kalem yapabilirsiniz, gemi yapabilirsiniz. 3 hafta önce bir haber okudum. Tepeden tırnağa 3 boyutlu yazıcı ile gemi ürettiler. Ev de üretebiliyorsunuz. Ana mantık şu, bilgisayarda 3 boyutlu ortamda tasarladığınız tasarımı, kullanmak istediğiniz materyali tüm detaya kadar ortaya çıkartıyor. 3 boyutlu yazıcıya ev yap diyorsunuz, materyal olarak harç verdiğinizde ortaya çıkartıyor. Organ üretiyor. Siz 3 boyutlu yazıcıya materyal olarak kök hücret veriyorsunuz ve bir tane kulak üret, ya da kalp kapakçığı üret dediğinizde, kalp kapakçığını oluşturan materyalleri verdiğinizde organ yazıyor. Gelecekte 3 boyutlu yazıcılarla insan bedeni bile yapılabilecek. Örneğin bir gemi düşünün, okyanusun ortasındasınız ve yedek parçanız bozuldu. Gemilerin hemen hemen tamamında orta büyüklükte 3 boyutlu yazıcılar var. Bozulan parçayı tekrar oluşturup yerine takabiliyorlar. Plastiği, metali eritebiliyor 3 boyutlu yazıcılar, siz isterseniz evinize alacağınız 3 boyutlu yazıcı ile çocuklarınızın oyuncaklarını tasarlayabilirsiniz. İleride ihtiyaçlarımızın çocuğunu evde yazıyor olacağız. 3 boyutlu yazıcılar bu hızla gelişmeye devam ederse gelecekte ticareti çok etkileyecek.” dedi.

ŞU ANDA KAMERALAR ANALİZ YAPIYOR

Can, “Son 5 yılda kamera sistemlerinde çok gelişme oldu. Önceden bir kamera alıyordunuz, siyah beyaz görüntü alıyordunuz. Şuanda bir kamera aldığınız zaman, neredeyse içerisindeki yazılımla beraber analiz yapıyor kamera.Sanal zeka gibi çalışıyor. 14 tane analiz yapıyor. ” diye konuştu.

AVRUPA VE AMERİKA YÜZ TANIMA SİSTEMİ KONUSUNDA ÇOK İLERİDE

En önemli konulardan bir tanesi yüz tanıma sistemi diyen Can, “Kişilerin yüzlerini sisteme tanıtıyorsunuz. Çin, geçen ay ülkede yaşıyan tüm insanlar için yüz tanıma sistemini devreye soktu. Bir suçluyu gitti, ilçede bir yere koydu. Polisin ve kolluk kuvvetlerinin durumdan haberi yok. O yüzü sisteme ekleyerek tarattırdı. 6 dakika içerisinde Çin gibi bir coğrafyada bu kişiyi buldu. Şu anda virüs sebebiyle herkes maske taktığı için, Çin’de yüz tanıma sistemi çöktü diye de söyleniyor. Londra’da, Amerika’da yüz tarama sistemleri aktif olarak kullanılıyor. Türkiye’de havalimanlarında da yüz tanıma sistemlerinin çalışması yapılıyor.” diye belirtti.

WATSON 100 AVUKATIN YAPTIĞINI TEK BAŞINA YAPTI

IBM’in oluşturmuş olduğu bir sanal zeka robotu olan Watson’dan bahseden Can, “Şu anda, hem avukatlık tarafında hem de doktorluk tarafında oluşturulmuş bir sanal zeka. Bir avukat 70 yıl, 80 yıl yaşıyor, bir takım veriler öğreniyor. Hayatını kaybedince o bilgiler onunla birlikte gidiyor. Ülkenin tüm yasal mevzuatının bir robota yüklendiğini düşünün. Bütün davaların, geçmişteki bütün dava kararlarının ve yeni çıkan bütün kanunların bir robota eklendiğini düşünün. Watson bu. 100 tane stajyer avukatı toplamışlar, 100’üne bir takım görevler vermişler ve bu yüz görevi Watson’a da vermişler. Avukatların doğruluk oranı yüz 75 oranında kalırken, Watson yüzde 95 oranında başarı sağlamış. Avukatların yaptığı iş 3 gün sürmüşse, Watson bu işi 3 saatte yapmış. Yani gelecekte avukatlık mesleği büyük ihtimalle Watson’a emanet edilecek gibi görünüyor. Sağlık alanındaki veriler de şu anda Watson’a yükleniyor. Sizin şeker hastası olup olmadığınızı size bakınca görebiliyor. Watson gibi sanal zeka uygulamaları bizim hayatımızı çok değiştirecek. ” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın