Samsun Haberim | Samsun Haber

İnternet Facebook Youtube ve Twitter yavaşladı

İnternet kullanıcıları dün akşamdan itibaren Facebook, Youtube, Twitter gibi uygulamalara girilmiyor. İnternetteki yavaşlık sosyal medya hesaplarının kısıtlandırıldığı düşündürdü fakat sadece yavaşladı.

İnternet Facebook Youtube ve Twitter yavaşladı
204 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Türkiye'deki kullanıcılar sosyal medya hesaplarını aşırı yavaşlık yüzünden kullanamıyor. Özellikle Facebook, Youtube, Twitter gibi soğun kullanılan sosyal medya hesaplarında aşırı derecede yavaşlık var. Bu yavaşlık dün akşamdan itibaren başladı ve Facebook, Youtube, Twitter gibi uygulamalara girişler kısıtlandı.İnternet yavaşladı ve bu durumla ilgili yetkililerden şuana kadar net bir açıklama yapılmadı. Yaşanan yavaşlamanın dün IŞİD tarafından servis edilen iki Türk askerinin yakıldığı iddialarını içeren bir video olduğu düşünülüyor. Bu video yayınlanır yayınlanmaz hızlı bir şekilde hakim olan yğun milli duygular ve vatandaşlar üzerindeki etkisini en aza indirmek için yetkililer tarafından İnternet ve sosyal medya sitelerine erişimlerin kısıtlanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Türkiye'deki kullanıcılar sosyal medya hesaplarını aşırı yavaşlık yüzünden kullanamıyor. Özellikle Facebook, Youtube, Twitter gibi soğun kullanılan sosyal medya hesaplarında aşırı derecede yavaşlık var. Bu yavaşlık dün akşamdan itibaren başladı ve Facebook, Youtube, Twitter gibi uygulamalara girişler kısıtlandı.
İnternet yavaşladı ve bu durumla ilgili yetkililerden şuana kadar net bir açıklama yapılmadı. Yaşanan yavaşlamanın dün IŞİD tarafından servis edilen iki Türk askerinin yakıldığı iddialarını içeren bir video olduğu düşünülüyor. Bu video yayınlanır yayınlanmaz hızlı bir şekilde hakim olan yğun milli duygular ve vatandaşlar üzerindeki etkisini en aza indirmek için yetkililer tarafından İnternet ve sosyal medya sitelerine erişimlerin kısıtlanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Facebook, Twitter, YouTube gibi milyonlarca kullanıcının her gün ziyaret ettiği dev sosyal medya servislerine dün akşam saatlerinden bu yana erişim sorunu yaşanıyor. Facebook'a girmeye çalışan kullanıcılar dün akşam saatlerinden itibaren mesajlarına bakmakta sıkıntı yaşarken, bildirimlerin geç düştüğü ve hatta siteye yer yer hiç erişim sağlanamadığı dikkat çekti. Ancak sabah saatlerinden itibaren Facebook'a erişim normale dönmeye başladı. Facebook dışında Twitter ve YouTube'ta da durum pek farklı değil; ancak Twitter'a da YouTube'a da erişim hiç sağlanamıyor.
Facebook, Twitter ve YouTube'a erişim yasağı söz konusu değil; sadece bu sitelere erişmeye sağlayan kullanıcılar fazlasıyla sitenin sayfasının açılmasını bekliyor ve sayfa ya çok geç açılıyor ya da hiç açılmıyor ve hata mesajıyla karşılaşılıyor.
Facebook, Twitter ve YouTube'a giremeyen kullanıcılar ise her zaman olduğu gibi çeşitli VPN servislerini kullanarak hesaplarına girmeye çalışıyor. Kullanıcılar proxy ayarlarını değiştirerek ya da herhangi bir VPN aracını bilgisayarına veya telefonuna kurarak söz konusu mecralara sorunsuz erişim sağlayabiliyor.
Facebook, Twitter ve YouTube tarafından ise konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil.Erişim engeli yok yavaşlama varFacebook, Youtube, Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde meydana gelen yavaşlamanın nedeni olarak Ankara’da yaşanan silahlı saldırı gösterilirken erişimin tamamen engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.
Polis ekiplerinin düzenlediği operasyonun ardından silahlı saldırıyı düzenleyen şahıs etkisiz hale getirilirken soruşturmanın tamamlanmasının ardından sosyal paylaşım sitelerine erişimin normal hızına kavuşacağı iddia edildi.
Konu ile ilgili Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan herhangi bir açıklama yapılmazken Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin ilerleyen saatlerde normal hızına kavuşması bekleniyor.VPN Programı İle Youtube Twitter Ücretsiz GirişChrome web tarayıcısını kullanan kişiler kolay bir biçimde VPN programı kurulumu yaparak istedikleri erişim engeli olan sitelerinin tümüne giriş yapabilirler. Chrome kullanmayan kullanıcılar ise daha önce de haberini yaptığımız BetterNet VPN programını kurarak kolaylıkla youtube ve twitter sitelerine giriş yapabilirler.VPN FREE CHROME EKLENTİLERİChrome web mağazasında birçok VPN programı  bulunmaktadır. Bu programların kurulumu oldukça basittir. Öncelikle https://chrome.google.com/webstore web sitesine giriş yapmalısınız. Ardından sol üstte bulunan ‘Mağazalarda Arama Yap’ kutucuğuna VPN yazmanız gerekmektedir. Arama butonuna tıkladığınızda karşınıza birçok VPN programı çıkacaktır. Ancak bu programlardan bazıları sadece android cihazlarda çalışmaktadır. Bu nedenle seçeceğiniz programı detaylı bir şekilde incelemeniz iyi olacaktır.
Arama sonrasında karşımıza çıkan VPN programlarından bazıları şu şekilde; Touch VPN, Hotspot Shield, Betternet, Keenow ve Gom VPN. Burada bulunan programalrdan birini seçtikten sonra sağ tarafında bulunan ‘Chrome’a Ekle’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılan pencerede sizden uygulamanın eklenmesi için onaylama istenecektir. Onay verdiğinizde uygulama eklenecek ve arama çubuğunun sağ tarafında ikon olarak görüntülenecektir.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu