Samsun Haberim | Samsun Haber

İngiliz Futbolunda “Taciz Skandalı”

İngiltere, 4 eski futbolcunun canlı yayında çocukken antrenörleri tarafından cinsel tacize uğradıkları itirafıyla sarsılıyor. Ülke gündemine bomba gibi düşen olay sonrası Milli Takım Kaptanı Wayne Rooney, tacize uğrayan futbolcuların yaşadıklarını anlatmalarını istedi.

İngiliz Futbolunda “Taciz Skandalı”
177 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Eski İngiliz futbolcular Andy Woodward, Chris Unsworth, Jason Dunford ve Steve Walters, geçtiğimiz hafta bir televizyon programında çocukken antrenörleri tarafından cinsel tacize uğradıklarını söylemeleri üzerine, İngiliz futbol camiası ayağa kalktı. Olayla ilgili açıklama yapan İngiltere Milli Takım Kaptanı Wayne Rooney, “Tacize uğrayan sporcular yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşsınlar” dedi.
Taciz skandalı ile ilgili ilk itirafı yapan isim Andy Woodward, yaşadıklarını göz yaşları içerisinde anlatırken, hemen ardından eski futbolcular Chris Unsworth ve Jason Dunford da”Crewe Alexandra” takımı antrenörlerinden Barry Bennel tarafından defalarca cinsel tacize uğradıklarını paylaştı. Söz konusu dönemde 100'den fazla kez tacize uğradığını ve bunu şimdiye kadar kimseyle paylaşamadığını aktardı.
 “Tacizci antrenör Barry Bennel cincel tacizden defalarca hüküm giydi”Cinsel taciz suçlamalarının odağındaki isim 62 yaşındaki Barry Bennel, çocuğa cinsel taciz suçlamasından şimdiye kadar 3 kez hüküm giydiği edinilen bilgiler arasında. 1998 yılında “izci liderliği” yapan Bennel, aynı yıl ABD'de bir mahkeme tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 4 yıl içeride kaldıktan sonra serbest bırakıldı.
Ardından 2015 yılında İngiltere Macclesfield'deki bir eğitim kampında bir erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan hüküm giyen Bennel, 2 yıl hapis yattıktan sonra, hayatına İngiltere'nin Milton Keynes kasabasında devam etmeye başladı.
Eski futbolcuların yaşadıkları cinsel taciz olayını paylaşmalarının ardından açılan telefon hattına onlarca cinsel taciz mağdurunun başvurduğu belirtildi.“Barry Bennel'in evinde çok kez yatıya kaldım”Chris Unsworth, geçirdiği sıkıntılı dönemi yıllar sonra anlatırken “Başımdan geçenleri paylaşırsam herkese faydası olur diye düşündüm” dedi. Manchester City genç takımındayken Bannel ile beraber çalıştıklarını belirten 44 yaşındaki eski futbolcu, 1980'lerde 12 yaşındayken yine Bennel ile birlikte “Crew takımına” geçmişti.
Canlı yayında Barry Bennel'in evinde birçok kez yatıya kaldığını söyleyen Cris Unsworth, tacizci antrenörün bazen yatağına iki ya da üç erkek çocuğunu birden alıp taciz ettiğini iddia etti. “Bu durumu birbirimizle hiç konuşamadık” diyen Unsworth, “O günlerde yaklaşık 50-100 kez tecavüze uğramışımdır” dedi.
 “Çok öfkeli ve çok kırgınım artık adalet istiyorum”Paylaştıkları sonrası İngiltere'nin gündemine bomba gibi düşen 44 yaşındaki eski futbolcu Chris Unsworth, “Omuzlarımdan yüzlerce ton yük kalkmış gibi rahatladım, bu duruma maruz kalan tüm eski futbolcuların çıkıp konuşmasını istiyorum” dedi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu