İkinci el dolandırıcılığına dikkat! İbrahim Kınık’tan altın kurallar

İkinci el araba satışında dolandırıcılık olaylarının ardı arkası kesilmiyor. Araçlarını satmak ya da yeni araç almak isteyenleri hedef alan dolandırıcılar, farklı yöntemlerle hareket ediyor. Hedeflerini, araç satış siteleri üzerinden belirleyen dolandırıcılar, araç sahipleriyle ya da araç almak isteyenlerle iletişime geçerek senaryolarını harekete geçiriyorlar. Güvenlik güçlerinin ve kurumsal satış sitelerinin yaptığı uyarılara rağmen, her yıl yüzlerce insan dolandırıcıların kurbanı oluyor.

VERDİKLERİ PARAYI DÖVEREK ALDILAR!

Otomobil dolandırıcılarının son kurbanı, Samsunlu bir genç oldu. Üst segment otomobilini, araç satış sitelerinden birisi üzerinden satışa çıkartan genç, Ankara'dan kendisini arayan dolandırıcıların ağına düştü. Kendisinden arabayı Ankara'ya getirmesi istenen Samsunlu genç, kendi hesabına ufak bir miktar para gönderilmesi üzerine alıcılara güvenip yola çıkıyor. Ankara'da sözde alıcılar ile buluşan şanssız genç, akşam üzeri otomobilin parasını alıyor ve devir işlemlerini gerçekleştiriyor. Devir işlemlerinin tamamlamasının ardından alıcılar kendisine yemek ısmarlamak istediklerini belirterek, bir restoranda ağırlıyor. Yemek faslının ardından da Samsunlu genci otogara bırakmayı teklif eden dolandırıcılar, otogar yolundan saparak götürdükleri bir yol kenarında genci döverek, bir kaç saat önce verdikleri parayı elinden alıyor. Yaşanan olayın ardından güvenlik güçlerine durumu bildiren Samsunlu gencin ifadesi üzerine olayla ilgili soruşturma başlatılıyor.

KINIK UYARDI!

Her yıl yüzlerce insanın yaşadığı '2. El Otomobil Dolandırıcılığı' mağdurlarının sayısı her geçen gün artarken, güvenlik güçleri ile kurumsal araç satış siteleri vatandaşları uyarmaya devam ediyor. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında 'kimseye güvenmemek' geldiğini söyleyen Samsun İkinci El Oto Galericiler Sitesi Başkanı İbrahim Kınık, "Hem paranızdan hem de aracınızdan olmayın" diye uyarıda bulundu.

"MAĞDUR OLMAYIN"

İkinci el araç satışında ya da alışında dikkat edilmesi gerekenler konusunda vatandaşları uyaran Samsun İkinci El Oto Galericiler Sitesi Başkanı İbrahim Kınık, "Yıllarca birikim yaparak aldığınız araçlarınızı satarken dolandırılabilirsiniz. Bu konuda mağdur olmuş çok sayıda vatandaşımız var. Biz bu anlamda uyarılarımızı sürekli olarak yineliyoruz" diye konuştu.

Başkan Kınık, otomobillerini satmak ya da yeni otomobil almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken adımlar hakkında bilgi verdi. İşte o altın kurallar;

*Sadece alıcılar değil, satıcılar için de riskin çok olduğu unutulmamalı. Araç devir işlemleri için notere gidildiğinde, paranın elden teslim edileceği ve verilmek üzere olduğu bilgisi ile kandırılan mağdurlar, o karmaşa içerisinde imza atabiliyor. İmzanın ardından, parasını almadığını aracınız artık sizin değil!

*Özellikle büyük şehirlerde, en etkin dolandırma yöntemi ise aracı kaçırmak. Satışa çıkardığınız aracınızı, deneme bahanesiyle sizden alan dolandırıcılar, yanınızdan hızla uzaklaşıyor. Bu, otomobilinize son bakışınız olabilir!

*Ağır hasarlı ve kazalı araçları, kusursuz olarak size satmaya çalışabilirler. Ağır hasarlı araçların, bu hasarları 45 gün sonra işlenir. 45 gün içerisinde kaza yapmış ve onarılmış ağır hasarlı bir otomobili, kusursuz olarak alabilirsiniz. 45 gün dolduğunda artık ağır hasarlı bir otomobile sahipsinizdir.

*Çok yakın bir dostunuzdan, arkadaşınızdan, akrabanızdan dahi araba alırken, mutlaka oto ekspteriz kontrolüne götürün. Otomobilde, aldığınız kişinin dahi bilgisinin olmadığı bir çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sayede yakından tanıdığınız biriyle, araba satışı yüzünden düşman olmaktan kurtulursunuz.

*Para alışveriş işlemlerini banka üzerinden yapmaya özen gösterin. Sahte para başta olmak üzere bir çok sorun, elden para teslimiyle yaşanııyor. Ayrıca parasını aldığınız aracınızın devrini yaptıktan sonra kaçırılabilir, darp edilerek hem paranızdan hem de arabanızdan olabilirsiniz.

*İkinci el otomobil, kamyonet, motorsiklet ya da iş makinesi alımında en çok 'piyasa değerine' dikkat edin. Piyasa değerinin altında satılan araçlar ile kar edeceğinizi düşünmek, sizi dolandırıcılar ile buluşturacaktır. Unutmayın, kimse malını değerinden ucuza satmaz!

*Kapora vermeyin! Görüp beğendiğiniz bir araç için kapora vermeyin. Özellikle internet siteleri üzerinden iletişime geçtiğiniz araçlar için kapora vermek, verdiğiniz parayı yüzde 80 ihtimalle kaybetmek demektir.

*Güvendiğiniz bir ustaya aracı göstermekten çekinmeyin. Sonuç itibariyle yatırımınızı bu araca yatıracaksınız. Devir işleminden sonra yaşanacak tüm arızaların muhatabı siz olacaksınız.

Kaynak: Samsun Haberim

Bir cevap yazın