Samsun Haberim | Samsun Haber

Güvensiz asansörü VR ile test ettiler

İlkadım Belediyesi periyodik asansör kullanımım önemine dikkat çektiği “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği ile İlkadım’lı vatandaşlar 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüğü ile asansörlerde yaşanılabilecek güvenlik sorunlarını deneyimleme fırsatını sundu.

Güvensiz asansörü VR ile test ettiler
217 views
06 Ocak 2020 - 9:29
Kanal Nok

İlkadım Belediyesi periyodik asansör kullanımım önemine dikkat çektiği “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği ile İlkadım’lı vatandaşlar 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlüğü ile asansörlerde yaşanılabilecek güvenlik sorunlarını deneyimleme fırsatını sundu.

İlkadım Belediyesi ve Asansör Denetleme A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirilen “Güvensiz Asansör Gerçekleri” program Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti. 3 Boyutlu VR Sanal Gerçeklik oyun gözlüğü ile oynanan oyunda periyodik asansör muayenesinin önemine dikkat çekildi. Sanal gerçeklik gözlüğü ile gerçekleştirilen simülasyonda vatandaşlar dev ekranda kırmızı etiketli asansör kullanımında gerçekleşebilecek kötü senaryolarla yüzleşti. 3 farklı aşamadan oluşan simülayon uygulamasında ilk olarak kırmızı etiketli asansöre binme durumunda yaşanan kaza gösterildi. İkinci aşamada ise kabin gelmeden asansöre binmenin tehlikesine dikkat çekildi. Son aşamada kata gelmeyen ve yarıda kalan asansörden çıkmaya çalışmak durumunda yaşanacak kaza anı gözler önüne serildi.

HEDEFİMİZ HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRMEK

Samsun’da İlk defa İlkadım Belediyesi tarafından vatandaşlarımızın hizmetine A Tipi Muayene Kuruluşu RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ortak çalışması ile gerçekleştirdiğimiz “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliğinde öncelikli hedefimizi vatandaşlarımızı bilinçlendirmek olduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; Günümüz insanları asansör kullanımına çok alıştığı, hatta bir kat dahi inerken veya çıkarken asansör kullandığı bir devirde yaşıyoruz. Bakım ve onarım çalışmalarının da zamanında yapılması çok büyük bir önem teşkil ediyor. Bunun için vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla belediyemiz bu konuda ilçemizde düzenli olarak yapılan kontroller ile asansörlerde bulunan etiketlerin ne anlama geldiğini ve bu etiketlere sahip asansörlerin kullanmaları durumda nelerle karşılaşabileceklerini “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği ile sanal gerçeklikle adeta vatandaşlarımıza yaşatıyoruz. Bu simülasyonu izleyen vatandaşlarımız daha sonra alanda bulunan mühendislerimizden akıllarına takılan sorular hakkında bilgi alıyorlar. Daha iyi ve daha güvenli bir süreç için ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile çok katlı binalarda asansör denetimlerine aralıksız olarak devam edeceğiz” diye konuştu.

KAZALARI FARKLI SENARYOLARLA YAŞATTIK

Etkinlikle ilgili Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Kurumsal İletişim Sorumlusu Ceyda Şatırtav yaptığı açıklamada, “Türkiye’de ilk defa İzmit Belediyesi’nde uygulanan “Güvensiz Asansör Gerçekleri” adlı projemizde sanal gerçekçilik gözlükleriyle en fazla yaşanan 3 kazayı senaryolaştırdık. Burada vatandaşlarımızın bu deneyimi yaşamasını ve bu sayede asansör periyodik kontrol noktasında bilinçlenmesini sağlıyoruz. Bu noktada bizimle çalışan İlkadım Belediye Başkanımız Necattin Demirtaş’a teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu