Samsun Haberim | Samsun Haber

Gülay Deveci avukat mı ortak mı?

Gazeteci Samet Gürcü'nün konuk olarak katıldığı ve Coşkun Özbek'in hazırlayıp sunduğu Analiz programında, Atakum Belediyesi, City Mall, AK Parti'deki görevden almalar, CHP ve İYİ Parti'nin kongre süreci, Çarşamba Enerji Santrali gibi Samsun'un gündemini oluşturan konular konuşuldu.

Gülay Deveci avukat mı ortak mı?
573 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Gazeteci Coşkun Özbek'in hazırlayıp sunduğu Analiz programına Atakum Belediyesi ve City Mall AVM damga vurdu.

CİTY MALL AVM ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLARAK RUHSAT ALMAMIŞ

Samsun'un Atakum ilçesine yapılacak olan ve inşaat aşamasında olan alışveriş merkezi City Mall ile ilgili konuşan Özbek, "City Mall Alışveriş merkezi kaçak. Nedir bunun kaçak yanı? Bu inşaat yapılırken, İshak Taşçı'yı eleştirerek söylüyorum, kapatılsaydı. İnşaatın ruhsatı Atakum Belediyesi tarafından verildi. Atakum sınırları içerisinde olduğu için ruhsatı Atakum'dan alıyor. Ama kanun gereği, alışveriş merkezi yapılabilmesi için, bu kararı Büyükşehir Belediyesi verir. İptal kararı da buradan çıkıyor zaten. City Mall AVM, alışveriş merkezi olarak ruhsat almamış. Kaçak çalıştığı iddiaları var ama yargısal süreç olduğu için bu konuda konuşmuyorum. Mimarlar odası da, bu dava üzerine dava açıp da kazanıyor. Yani orada şuanda alışveriş merkezi yok. Yine City Mall AVM'de başka bir durum daha var. Cumhuriyet Halk Partisi Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin ilçe başkanlığı aday rakibi ve CHP'nin geçmiş dönem belediye meclis üyesi iki avukat, buranın kültür ve ticaret alanı olmadığıyla ilgili dava açtılar ve bu davayı kazadılar. Bu durum sonucunda iptal kararı çıktı, onun uygulanmasını bekliyorlar." diye konuştu.

CEMİL DEVECİ'NİN EŞİ GÜLAY DEVECİ ORTAK

Özbek, "Siz belediye başkanı olarak City Mall ile mahkemeliksiniz. 25 şubatta seçimden bir hafta önce İshak Taşçı, City Mall'ın kaçak yaptığı bir ek binayı yıktı. Sonra 31 Mart seçimleri geldi, 7 Nisan'da Cemil Deveci göreve başladı, sonra mayıs ayı gelmeden kaçak yapı tekrar yapılmış, kiraya verilmiş, yıkım kararı var, uğraşıyoruz, itiraz, kıvırtıp kıvırtıp duruyor. Burada bir yıkım kararı var ama kime anlatacaksın bunu. Belediye seçimlerinden iki ay sonra City Mall bir yönetim şirketi kuruyor. Bu şirketin 3'de 1 ortağı ise, Cemil Deveci'nin eşi olan Sayın Gülay Deveci. Bunu inkar ediyorsa, bende Ticaret Sicili gazetesi var. Şirket ortağı olarak Ticaret Sicili Gazetesi'nde yazıyor. Çocuk yok karşılarında, kimse kimseyi kandırmasın. Ticaret Sicili Gazetesi avukatları yazmaz. Ortakları yazar. Birisi Vahap Çelik, ikinci ortağı Çelik soyadında yine başka biri. Bir belediye başkanının eşinin, belediye başkanının muhalif olduğu, mahkemelik olduğu bir kurumun avukatlığını yapması etik midir? Avukat herkesi alabilir ama belediye başkanı ile karısı karşı karşıya. Davacı Atakum Belediyesi, başkanı Cemil Deveci, yöneticisi ortağı ve avukatı Cemil Deveci'nin eşi Gülay Deveci. Sadece bununla da kalmıyor, bir belediye başkanının seçimde tasarrufları olabilir, bir belediye başkanını yatırımlar ya da geçmişin faturasını ödeyip toparlamak için bir şeyler yapıyor olabilir. Ama biz bunları tartışamıyoruz, neyi tartışıyoruz? Gündeme geliyor… Cemil Deveci'nin özel kalem müdürü yapamadığı eşinin yeğeninin sözleşmeli memur olması teklifi. Cemil Deveci'nin şirket müdürü olarak atadığı yakın çalışma arkadaşının erkek kardeşinin sözleşmeli memur olması. CHP'li bir belediye meclis üyesinin çok önemli bir iş ortağının yakınının eşinin sözleşmeli personel olması. İlçe başkanını belediyenin avukatı yapması. İranlı birini kurum doktoru yapması. Konu gündeme gelince Cemil Deveci, 'Belediye meclis üyelerinin yakınlarını işten atayım mı' dedi. Bu bir suçun itirafıdır. Sen belediye meclis üyelerinin yakınlarını işe almışsın. Şimdi etik davranmak istiyorsa Sayın Cemil Deveci, hangi belediye meclis üyelerinin yakınlarını işe aldıysa, bunu açıklasın. İşe alınacaksa ben de belediyeden iş istiyorum. Belediye bir kamu kurumudur. Belediye şirketi kamu kurumuysa şunu beklerim; işe personel alınacaksa, ilan açsınlar. İnsanlar müracat eder, sınav yaparsınız, sınavı geçen alınır. Ama ben meclis üyesinin dostuyum, ötekinin ahbabıyım, bu benim amcam deyip yandaş olacak olursa, eleştirdiğiniz AK Parti politikalarının dışına çıkamamış olursunuz. Ve kusura bakmayın orada da size sorarlar, 'Kardeşim, AK Parti'ye karşı çıktın, daha kötüsünü yapıyorsun.' dedi.

PERSONELDEN FEDAKARLIK İSTENİYOR

Belediyelerde çalışanlardan fedakarlık istendiğini aktaran Özbek, "Siz geliyorsunuz, bir toplantı yapıyorsunuz. Orada gariban memur ve işçilere kendinizi alkışlatıyorsunuz, diyorsunuz ki fedakarlık yapacaksınız. Her birinizin maaşından yüzde 30 kesiyorum. Belediye kar etsin diye yüzde 30 maaşları alıyorsun, vatandaş eksik parayla oturuyor. Sonra diyorsun ki 'ailenize hissettirmeyin'. Be Cemil Deveci, adam 2 bin lira para alıyor.Yüzde 30'u 600 lira eder. 1400 lira gidiyor, 700-800 lira kira. İşletme gideri var cebinde 300 lira kalıyor. Sen 600 lirasını kesiyorsun çocuk hissetmeyecek. Nasıl olacak bilmiyorum." dedi.

TAKİPTEYİM

Konuşmalarına devam eden Özbek, "Kardeşim senin madem, paraya ihtiyacın var. Personelinin maaşını ödeyemiyorsun. Peki meclise sunduğun 4-5 tane sözleşmeli memur zararı değil mi? Şirket kaç adam aldı yayınlayın… İyi Parti meclis grubu üyeleri bu isimlerin listesini Cemil Deveci'den bundan 3-4 toplantı önce istedi. Yılbaşına kadar vereceklerini söylediler. Ben bekliyorum. Takipteyim. Cumhuriyet Halk Partili bir belediyede bu güne kadar, Atakum Belediyesi gündeme en çok gelen bir belediye oldu. Atakum Belediyesinin yaptığı iyi şeyleri anlatmak isteriz. İyi bir şeyler yazmak istiyoruz ama çıkan bütün haberler tartışmalı. Kamu vicdanını ya da insanlara açıklayamayacağınız şeyler olduğu zaman bunlar rahatsız ediyor." diye sözlerine ekledi.

CEMİL DEVECİ KURDELE KESEK Mİ?

City Mall'un açılışını beklediğini belirten Coşkun Özbek," Açılışı yapılacak. Mimarlar Odası'nın zehir zemberek açıklama yapıp kaçak olduğu, sonuna kadar konunun arkasındayız dediği, İshak Taşçı döneminin müştemilatını yıktığı, orada açılan kültür alanı diye İdare Mahkemesi'nin iptali olan şaibeli alış veriş merkezi açılacak mı? Bu açılışta Sayın Cemil Deveci kurdele kesecek mi? Bunu hep beraber izleyip göreceğiz…" diye konuştu.

 

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu