Samsun Haberim | Samsun Haber

Google Göz Doktorluğuna Soyunuyor!

Teknoloji devi Google, son zamanlarda sağlık alanında attığı adımlarla adından sıkça söz ettiriyor

Google Göz Doktorluğuna Soyunuyor!
109 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Teknoloji devi Google, son zamanlarda sağlık alanında attığı adımlarla adından sıkça söz ettiriyor. Google, özellikle çeşitli uygulamalarla sağlık konusundaki atılımlarına her geçen gün yenisini ekliyor. Akıllı saatlerin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla beraber sürekli nabzımızı, tansiyonumuzu ve kan şekerimizi ölçen uygulamalar geliştirildi. Uygulamalar bu değerlerin ölçülmesiyle sınırlı kalmayarak sonuçları doktorunuz ile de paylaşıyor ve doktorunuz ile iletişim halinde kalmanızı sağlıyor.
Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de geliştirilen enfeksiyon durumunda parıldayan yarabandı sağlık teknolojilerinin gelmiş olduğu son noktayı bizlere gösteriyor.
Pek çok rakibini yakından takip etmek hatta geçmek zorunda olan Google, son projesi ile görme kaybına yol açan diyabetik retinopatinin belirlenmesini sağlayan bir yazılım üzerinde çalışıyor.
Peki ama Diyabetik Retinopati nedir?
Halk arasındaki adıyla şeker, gözün özellikle retina ve ağ tabakalarında kılcal damarları etkileyerek görme kayıplarına yol açıyor. Şeker hastalığına bağlı olarak görülen körlüğün en büyük nedeni de bu hastalık. Özellikle diyabet tanısı konulan hastalarda 10 yıldan sonra bu hastalığın görülme ihtimali yükseliyor.
İşte Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile bu hastalıkla mücadele eden hastaların durumunu belirleyecek bir algoritma geliştirdiğini açıkladı. Bu proje sayesinde göz doktorlarının yaptığına benzer bir şekilde teşhis için gözün resimleri çekilecek ve kontrol edilecek.
Amerikalı ve Hindistanlı doktorlardan oluşan ekibiyle Google, aslında bu projesiyle büyük bir çağ açıyor. 128 bin görselden oluşan bir veri ağı yaratan ve bu görselleri derin nöral ağın geliştirilmesinde kullanan Google, tıpkı beyinimizdeki sinir hücrelerinin yapısı gibi büyük bir sistemin peşinde.
Journal of the Ameriacan Medical Assoication'da 22 Aralık’ta yayınlanan bir makalede teşhislerin uzman doktorların yaptığı muayeneler ile aynı olduğu iddia ediliyor. Yaygın kullanım için henüz erken olsa da bu projenin gelecekte hastaları sıra beklemekten kurtaracağı ve doktorlara teşhis aşamasında yardımcı olacağı ifade ediliyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu