Samsun Haberim | Samsun Haber

Genel af yasası çıkacak mı? Af yasasında son durum ne? Af yasası ne zaman çıkacak?

Genel af yasası ile ilgili mahkumlar ve mahkum yakınları, dört gözle gelecek haberi bekliyor. 39 maddeden oluşan birinci yargı paketinin meclisten geçmesinin ardından, gözler ikinci yargı paketi ve infaz düzenlemesine çevrilmiş durumda. İkinci yargı paketi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Peki infaz düzenlemesi kimleri kapsayacak? Genel af yasası ne zaman çıkacak? Genel af yasasında son durum ne?

Genel af yasası çıkacak mı? Af yasasında son durum ne? Af yasası ne zaman çıkacak?
183 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Genel af yasası, ikinci yargı paketi ve infaz düzenlemesi hükümlüler ve hükümlü yakınları tarafından uzun süredir takip ediliyor. Daha önce 39 maddeden oluşan birinci yargı paketi meclise sunulmuş ve meclis tarafından kabul görmüştü. Gözler ikinci yargı paketine çevrilmişken, konuyla ilgili olarak milletvekilleri mecliste halen çalışmalarını sürdürüyor.

GENEL AF NE ZAMAN ÇIKACAK?

TBMM'ye sunulması planlanan 'İkinci Yargı Paketi' için çalışma yapan AK Parti Grup Başkanvekilleri, AK Parti'li Adalet Komisyonu üyeleri, Adalet Bakanlığı bürokratları ve AK Parti'li hukukçu milletvekilleri TBMM'de toplantı yaptı. AK Parti'li vekillerin üzerinde çalıştığı paketin muhalefetin görüşlerine sunulması beklenirken, ayrı paket olarak 2020'nin Ocak ayında meclise sunulması planlanan infaz düzenlemesinin yine 2020'nin ilk aylarında yasalaşması bekleniyor.

GENEL AFTA KAPSAM DIŞINDA KALANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatla, terör suçları başta olmak üzere, kasten öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, devlerin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar infaz indirimi kapsamı dışında bırakılacak.

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE NELER VAR?

Düzenleme ile denetimli serbestlik süresi arttırılacak. Şuanda 2 yıl olan üst sınırın 3 yıla çekilmesi bekleniyor. Diğer görüş ise, aldığı cezanın 5'te 1'i oranında denetimli serbestlik. 20 yıl ceza alan biri için denetimli serbestlik süresinin 4 yıl olması bekleniyor. İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3'te 2'den yüzde 50'ye indirilecek.
Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak. 2 ila 4 yıl arasında hüküm giyenler, suç şekline göre 1 gün ile 1 ay arasında cezaevinde yatacak. İnfaz süresi, suçun biçimine göre kısalacak. İnfazın değil, cezanın yarısı olacak şekilde düzenleme yapılacak.

YAŞLI VE KADINLARA EVLERİNDE İNFAZ ÖNGÖRÜLECEK

75 yaş ve üzerinde olanlara evde infazın öngörüldüğü düzenlemede, kadınlara aldıkları hapis cezasına göre evde infaz verilmesi öngörülüyor. Ayrıca hamile kadınlar için de suçun 1 yıl ertelenmesi bekleniyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu