Samsun Haberim | Samsun Haber

Gençlik Merkezi 17. Yaşını Kutluyor

Gençlerin öncülüğünde yetişkinlerin desteğiyle dünyayı güzelleştirmek, sosyal sorumluluk projeleri üretmek amacıyla kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın, kuruluşunun hemen ardından hayata geçen projesi, İğne Deliği Gençlik Merkezi, 2003’ten bu yana heybesine koyduğu bir dolu güzellikle 17. Yaşını kutlamaya hazırlanıyor. 

Gençlik Merkezi 17. Yaşını Kutluyor
124 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İlk kurulduğu yıllarda ‘Gençlik Hizmet Binası’ olarak anılan Gençlik Merkezi, gönüllü gençlerin fotoğraf makinası olmaksızın fotoğraf çekilebilen bir sanat dalını, Pinhole’u hayata geçirmeleriyle isminde bir değişikliğe gitti ve İğne Deliği Gençlik Merkezi olarak anılmaya başladı; küçücük bir delikten dünyaya bakıp tüm güzellikleri görebilme eylemi, Gençlik Merkezi’nin faaliyetleri ve ana teması için oldukça manidardı.

İğne Deliği Gençlik Merkezi gençlere alan açarak, gençlerin güçlenmelerine destek oluyor. Verilen kurs ve atölye faaliyetleriyle gençlerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedeflerken, asıl amacı sosyal sorumluluk projeleri olan Merkez, gençlerin etraflarını güzelleştirirken ekip çalışmasına uyumlarını arttırarak özgüvenlerinin gelişmesine katkıda bulunmayı da ihmal etmiyor. Boş vakitlerin karşılıklı iletişimle dolması, an ve anı paylaşımı için bir araya gelinmesi için de oldukça büyük bir fırsat olan İğne Deliği’nde sadece hoş vakit geçirmek amacıyla mevcut bulunan masa tenisi, badminton, voleybol, basketbol, futbol ekipmanları, playstation, 30 adet bisiklet ve kocaman bir kütüphane bulunuyor. Gençler sınav haftaları burada ders çalışabiliyor, ücretsiz sıcak çorba imkanından faydalanıyor. Ayrıca demliklerinde çay hiç bitmiyor. Gönüllülük esasıyla hayata geçirdikleri, beraber hazırlayıp beraber yedikleri  Pazar kahvaltılarının ardından bulaşıkların yıkanması bile gönüllülük esasıyla yapılıyor, ekip çalışmasını günlük hayatlarına bu derece entegre etmiş olmaları, onlara daha kolay ve daha farklılıklara uyumlu bir yaşam hediye ediyor. 

17 yıldır onbinlerce çocuğa, gence ve yetişkine dokunmuş, hiç gülmez sanılan yüzlerde tebessüm olmuş,  iyileştirme hedefiyle yüzlerce okula gitmiş, dezavantajları ortadan kaldırmayı amaç edinmiş, kapıdan girer girmez görünen ‘herkes farklı herkes eşit’ mottosunu dahil olduğu hayatlara entegre etmiş, sosyal sorumluluk için elini taşın altına koyan her gencin hayata çok daha farklı ve değerli perspektiflerden bakmasını sağlamış olan İğne Deliği Gençlik Merkezi, 17. Yıldönümünü, 17 yıldır saçtığı ışığa yakışır şekilde büyük bir organizasyonla taçlandırmaya hazırlanıyor. 

Doğumgünüyle ilgili İğne Deliği Gençlik Merkezi Sorumlusu Beytullah Akı, ‘’Mutluyuz, gururluyuz, bu gençlik merkezinde büyüdüğüm, yetiştiğim, hayata ve hayatıma anlam kattığım için kendimi şanslı hissediyorum. Gençler, kendilerine açılan bir alan olduğunu bilmeli, burada fikirlerini özgürce söyleyebilmeli, etrafını güzelleştirirken kendini de iyileştirmeli. 7 Aralık’ta 17. Yaşımızı kutlayacağız, nice 17 yıllara ‘’ derken, yapılan çalışmalarda profesyonel çalışanlara destek olmak için gönüllülük yapan Ofis Gönüllülerinden, Kimya Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Reyhan Bıyık şu cümleleri söyledi, ‘’Her konumdan ve her yaştan insana hizmet veren, herkesi bir çatı altında toplamayı başaran, gönüllülerimizin emeği ile bugünlere gelen Gençlik Merkezi’nde 17 yıl olmuş. Sanırım değişmeyen tek şey gençlerin heyecanı ve umudu. Hayatlarımıza değer katmamızı sağlayan, hayata bakış açımızı değiştiren Gençlik Merkezi’mizin içinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Umarım daha nice güzel yıllarımız olur. Bizlere bu fırsatı veren ve yıllardır emeği geçen herkese teşekkürler.’’ Kurs ve atölye faaliyetlerinin işleyişinde, sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçiş sürecinde çalışmalara destek olan Gıda Mühendisliği 5. Sınıf Öğrencisi Semiha Memişoğlu konu hakkında şunları aktardı, ‘’İğne Deliği Gençlik Merkezi benim ikinci evim, yaralandığımda iyileştiğim yer, hayatımın dönüm noktalarından biri diyebilirim. Hiçbir çıkar gözetmeksizin çalışmalara destek olduğum, tüm projelerin her aşamasında bulunduğum, kendimi geliştirdiğim, kendimi geliştirirken etrafımı değiştirdiğim için, değiştirebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.’’ Gençlik Merkezi’nin yoğun temposunun sistematik ilerleyebilmesi için çaba sarfeden, Avrupa Gençlik Fırsatları konusunda yapılan çalışmalara destek olan diğer Ofis Gönüllüsü Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Buse Nur Özdemir ise konuyla ilgili fikirlerini şu şekilde aktardı, ‘’gönüllülüğü hep şu örneğe benzetirim, yangına su taşıyan karınca misali, ortada bir yangın var, evet söndüremiyoruz ama elimizden geleni yapıyoruz. Biz gençler olarak eleştiriyoruz, sessiz kalmıyoruz, değiştiriyoruz, elimizi taşın altına koyuyoruz. İğne Deliği Gençlik Merkezi insanlık için büyük fırsat, insanlık diyorum çünkü hiç tanımadığınız bir çocuğun yüzünde olduğunuz tebessüm de insanlıktır, hiç görmediğiniz, ismini duymadığınız ücra köşelerde kalmış kadınlar, çocuklar, toplumdan dışlanmış bireyler için yaptıklarınız da insanlıktır, konuşmayı bilmeyen hayvanlara bir kap mama vermeniz, verilmesi için teşvik etmeniz insanlıktır, etrafınızda gördüğünüz her soruna çıkar gütmeden koşmanız insanlıktır. 17 yıldır insanlığın bir parçası olmamızı sağlayan, buna fırsat veren, İğne Deliği gibi bir oluşumu var eden önce gönüllü arkadaşlarıma, sonra da emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. Nice 17 yıllara.’’

İğne Deliği Gençlik Merkezi, insanların hayatlarına dokunmaya, izler bırakmaya, sokakları ışıklandırmaya, yüzlerde tebessüm olmaya, insana ve insanlığa sarılmaya, içimizin derinliklerinde kalmış iyilik duygusunu çıkartmaya, tüm insanlığı farklılıklarıyla kucaklamaya, hiç beklemediğiniz anlarda, hiç beklemediğiniz yerlerde iyiliği bulaştırmaya devam edecek;
nice ışık dolu 17 yıllara İğne Deliği!

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu